کدام اجرام آسمانی مثلاً قمرها یا سیاره‌ها برای سکونت بعد از زمین در نظر گرفته شده‌اند؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

روزنامه‌نگار علمی - مترجم کتاب‌های علمی از جمله راهنمای عملی اخترشناسی

mars_one_human_settlement

به صورت رسمی هیچ کدام. هیچ سیاره یا قمری به عنوان هدف اصلی و رسمی و اعلام شده در این زمینه مشخص نشده است اما  تحقیقات بسیاری در این زمینه از اجرام منظومه‌ی شمسی مورد بررسی قرار گرفته‌اند و ایده‌های مختلفی درباره‌ی نحوه‌ و چگونگی این سکونت‌پذیری مطرح شده است.

 زمانی که از سکونت به شکل عمومی صحبت می‌کنیم عموماً صحبت از اتفاقی بزرگ‌تر از ساخت شهرک‌های تحقیقاتی و یا توریستی و یا کلونی‌های کوچک بر سطح یک سیاره است و منظور از این کار بیشتر، اصطلاحاً زمین‌سان‌سازی یک جرم و یا کلونایز کردن آن است. در این روند باید اتفاقاتی به صورت مهندسی شده در آن قمر و سیاره اتفاق بیفتد که با گذشت زمان مشخصی وضعیت سیاره نزدیک به استانداردهای زمین برای زندگی در سطح آن شود مثلاً ترکیب جوّی (چه از نظر گازهای مورد نیاز برای تنفس و هم از نظر تشکیل سپری برای مقابله با ورود تشعشعات مرگبار) و همچنین فشار جوّ به حدی برسد که بدن ما بتواند در آن محیط زندگی کند. گزینه‌های به نظر مناسبی در این زمینه در اطراف ما وجود دارد و قمر تایتان در اطراف زحل (تنها قمر منظومه‌ی شمسی که داری جّو است) در میان قمرها و مریخ از میان سیاره‌ها بهترین گزینه‌ها هستند. برخی از ایده‌های موجود مطرح می‌کند که در طی یک پروسه بیش از یک قرن این امکان وجود دارد که مریخ را بتوان زمین‌سان کرد. البته ایده‌های تندروترانه دیگری درباره‌ی زمین‌مانندسازی برخی دیگر از سیاره‌ها نیز وجود دارد. باید در نظر داشت که غیر از چالش‌های علمی – و از جمله اینکه به دلیل ابعاد عظیم دست کاری مصنوعی که در محیط یک سیاره صورت می‌گیرد تاثیرات آن به طور دقیق قابل‌ پیش‌بینی نخواهد بود) مسایل اخلاقی زیادی نیز در مقابل این مساله قرار دارد. 

راه حل دیگر در زمینه‌ی مسکونی کردن سیاره‌ها و اقمار این است که به جای زمین‌مانند کردن آن‌ها از ساختارهای فناوری استفاده کنیم. برای مثال از شهرک‌های زیر سطحی، و فناوری‌های متناسب با محیط بهره بگیریم و تنها تغییرات کوچکی را در محیط به وجود آوریم. 

البته تا پیش از اینکه انسان به مرحله‌ی زمین‌سان‌سازی یک سیاره‌ی دیگر، یا ساخت شهرک‌های مصنوعی برسد باید به دنبال اقامتگاه‌های موقتی باشد که اگر چنین موضوعی در دستور کار قرار بگیرد احتمال بالایی وجود دارد که نخستین پایگاه بیرون از زمین ما (غیر از ماه) به جای یک سیاره یا یک قمر به روی سیارک‌ها شکل بگیرد. این سیارک‌ها هم به دلیل منافع اقتصادی و هم به دلیل ابعاد و ساختار کنترل‌پذیرتر خود می‌تواند هدف مناسب‌تری برای بررسی شرایط تغییرات کوچک و یا کار و یا زندگی بر روی یک محیط غیر زمینی باشد.

  • دانیال

    چرا هیچ وقت سیارات به یکدیگر بر خورد نمی کنند؟

  • پرسش و پاسخ

    پاسخ پرسش شما به مفهوم گرانش و مدار برمی‌گردد. این پاسخ را مطالعه کنید:‌ http://goo.gl/PFGLQ

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی