چگونه می‌توان اخترشناس شد؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

روزنامه‌نگار علمی - مترجم کتاب‌های علمی از جمله راهنمای عملی اخترشناسی

به طور کلی دو راه را در پیش دارید یکی این‌که وارد دنیای حرفه‌ای نجوم شوید و یا راه نجوم آماتوری را انتخاب کنید. برای ورود به دنیای هیجان‌انگیز و متنوع نجوم حرفه‌ای که گرایش‌ها و شاخه‌های متنوعی از اخترفیزیک، سیاره‌شناسی، کیهان‌شناسی، اپتیک، نجوم رصدی و بسیاری ریز گرایش‌های دیگر را شامل می‌شود، در ایران بهترین مسیر انتخاب رشته‌ی فیزیک در مقطع کارشناسی است. پس از پایان دوره‌ی کارشناسی باید در دوره‌ی کارشناسی ارشد رشته فیزیک شرکت کنید. البته اگر کارشناسی شما در رشته‌ی فیزیک نباشد کماکان مجاز به شرکت در رقابت کارشناسی ارشد این رشته هستید اما طبیعتاً باید انرژی و کار بیشتری برای آماده‌سازی خود در پشت سر گذاشتن آزمون‌های مربوط به دروس این آزمون انجام دهید. در دوره‌ی کارشناسی ارشد می‌توانید گرایش خود را از جمله گرایش‌هایی نظیر اخترفیزیک و کیهان‌شناسی انتخاب کرده و سپس در دوره‌های تحصیلی تکمیلی به طور تخصصی‌تر رشته‌ی خود را دنبال کنید. در کشورهای دیگر این فرآیند وابسته به دانشگاه مورد نظر متفاوت است برخی از دانشگاه‌ها رشته ستاره‌شناسی را از مقطع کارشناسی ارایه می‌کنند و هر یک از آن‌ها ممکن است در گرایش خاصی تمرکز بیشتری داشته باشند.

مسیر دوم اما به طور کامل متفاوت است و آن ورود شما به دنیای ستاره‌شناسی آماتوری است. نجوم آماتوری مطالعه‌ی دقیق و علمی آسمان است اما تفاوت بنیادینی که با نجوم حرفه‌ای دارد به طور خلاصه در دو نکته متمرکز می‌شود. در نجوم آماتوری شما ضرورتی ندارد که حتما پیش‌زمینه‌ی تحصیلات آکادمی در زمینه‌ی نجوم داشته باشید و الزاماً از راه ستاره‌شناسی امرار معاش نمی‌کنید. برای توجه به معنی نجوم آماتوری می‌توانید از جمله به نامه‌ای که چندی پیش قریب به ۳۰۰ نفر از منجمان آماتور ایران به انجمن نجوم ایران نوشتند مراجعه کنید (http://petition.parssky.com/). نجوم آماتوری حوزه‌های متنوعی را شامل می‌شود که از رصد آسمان آغاز و تا مشارکت در پروژه‌های علمی آکادمیک نظیر کمک به یافتن سیارات فراخورشیدی را در بر می‌گیرد. برای آغاز نجوم آماتوری تنها انگیزه کافی لازم است که وقت آزاد خود را به مطالعه و کار در این زمینه بپردازید. موتور محرک در فعالیت‌های آماتوری علاقه‌ به آن و لذت‌بخش بودن این فعالیت است. شما می‌توانید کار خود را با مطالعه‌ی کتاب‌ها و مجلات عمومی در زمینه‌ی نجوم آغاز کرده و پس از یافتن مهارت‌های رصدی حوزه تخصصی‌تر علاقه‌ی خود را در زمینه‌های متنوع نجوم آماتوری انتخاب و تمرکز خود را بر آن‌ها قرار دهید.

 • elham star

  توضیح های آقای ناظمی مثل همیشه عالی هستند. دستشون درد نکنه. لطفا ساولهای بیشتری از ایشون بپرسید

 • بهنود

  تعریف منجم همین است که آقای ناظمی گفتند ولی منجم بودن و در کل نجومی بودن ( البته در مورد نجوم آماتوری ) تنها علاقه داشتن و داشتن دانش نجومی نیست . نجومی بودن یک نگرش ، اخلاق و کلا یک طرز زندگی متفاوت است . منجما عموماّ با هم متحد اند و به کار بقیه گروه های جامعه کاری ندارند ، رسانه های خودشان را دارند و بیشتر نیاز های جامعه شان را خودشان برطرف می کنند ولی دوست ندارند که در جامعه شان افراد غیر نجومی وارد شوند .

 • یاور

  سلام یه سوال دارم لطفا جواب بدید. اختر شناسی باید رشته ریاضی فیزیک روانتخاب کنم. و یه سوال دیگه می تونم از راه اختر شناسی وارد فضانوردی بشم بعد از لیسانس یا فوق لیسانس ممنون میشم اگه جواب بدید.با تشکر

  • مولاوردیخانی

   سلام
   ۱- اختر شناسی باید رشته ریاضی فیزیک روانتخاب کنم؟
   اگر منظور شما ستاره شناسی در ایرانه باید بگم بله. اما در سایر نقاط دنیا نه لزوما. شما می تونین از رشته های علوم پزشکی و حتی علوم انسانی هم تحت شرایط خاصی گرایشهای خاصی از ستاره شناسی رو دنبال کنین.

   ۲- و یه سوال دیگه می تونم از راه اختر شناسی وارد فضانوردی بشم بعد از لیسانس یا فوق لیسانس؟
   بله. شما رو به خوندن این نوشته دعوت می کنم:
   http://canot.ir/?p=10995

 • یاور

  سلام یه سوال دارم لطفا جواب بدید. برای اختر شناسی باید رشته ریاضی فیزیک روانتخاب کنم. و یه سوال دیگه می تونم از راه اختر شناسی وارد فضانوردی بشم باید بعد از لیسانس باشه یا فوق لیسانس ممنون میشم اگه جواب بدید.با تشکر

 • ابوالفضل

  سلام
  اگر بخواهیم مطالعات کیهان شناسی داشته باشیم و در مورد مطالب فرا کهکشانی تحقیق کنیم آیا باز هم میتونیم از طریق نجوم آماتوری به جایی برسیم؟

  • مولاوردیخانی

   بله.
   بنابه تعریفی ساده، نجوم آماتوری یعنی انجام فعالیتهای نجومی از روی علاقه و نه برای امرار معاش (هر چند که منجان آماتور حرفه ای هم وجود دارن که از همین طریق امرار معاش می کنن). پس محدودیتی برای مطالعه و موضوع مطالعه‌ی شما وجود نداره. منجم آماتور به این معنی نیست که حتما رصدهاتون رو خودتون انجام بدین یا کارهای علمیتون سطح پایینی داشته باشه. شما می تونین با ارتباط برقرار کردن با افراد شناخته شده در هر زمینه در ستاره شناسی معلومات خودتون رو افزایش بدین.

 • میترا

  سلام من دانشجوکارشناسی فیزیک هستم.اگربخوام واسه فوق نجوم یا اختر فیزیک ویاسیاره شناسی بخونم بایدچه درسای رو الان بگذرونم واینکه امتحان ارشد این رشته ها با ارشدفیزیک جامد واتمی فرق داره یاهمون کتابا ودروس هستن 

 • برای انتخاب رشته باید برای منجم شدن در کدام رشته بروم؟ منظورم در دبیزستان است . من از پنجم راهنمایی به فکر منجم شدن بودم.( ولی میدونم جواب نمیدید!)

  • مولاوردیخانی

   در ایران رشته ریاضی-فیزیک در دبیرستان (البته اگر همچنان سیستم آموزشی مثل سابق باشد).
   در کشورهای دیگر شما می توانید با گرایشهای مهندسی و حتی پزشکی نیز وارد این علم شوید، هر چند که تقریبا در همه جای دنیا روش مستقیم برای ورود به این رشته خواندن گرایشهای مرتبط با فیزیک می باشد.

 • desmond

  سلام میخواستم بدونم ….اگه خودم بخوام در سطح پیشرفته نجوم رو یاد بگیرم و یا در کارشناسی ارشد یکی از گرایشهای نجوم رو انتخاب کنم  باید از چه کتابی شروع کنم؟من دانشجوی رشته کامپیوتر هستم…..اگه میتونید چند کتاب رو به من پیشنهاد بدبد ممنون میشم….

  • مولاوردیخانی

   بستگی به گرایشی از نجوم داره که شما بهش علاقه دارین. اما از روی رشته ی شما می تونم پیشنهاد بدم که وارد مباحث محاثباتی بشین براتون راحتتره تا مباحث رصدی یا مباحث تئوریه محض.

تمام حقوق این سایت برای © 2017 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی