چندی پیش خبری درباره‌ی تولید پادماده‌ی هیدروژن در آزمایشگاه آلفا در سرن خواندم، مهم‌ترین بخش این خبر خاصیت ضد گرانش بودن پادماده بود آیا چنین چیزی امکان دارد؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

روزنامه‌نگار علمی - مترجم کتاب‌های علمی از جمله راهنمای عملی اخترشناسی

trapped-anti-H

 آزمایش آلفا یا Antihydrogen Laser Physics Apparatus با هدف تولید و در عین حال به دام انداختن پادماده طراحی شده است. همانطور که می‌دانید پاد‌ماده در برخورد با ماده برهم‌کنش نابودی زوج انجام می‌دهد و به انرژی تبدیل می‌شود و به همین دلیل به دام انداختن و حفظ کردن آن کار سختی است. در آزمایش آلفا پژوهشگران سرن موفق شده‌اند برای مدتی در حدود ۱۰۰۰ ثانیه پادماده – و به عبارت بهتر پادهیدروژن – تولید شده را به دام بیاندازند. 

یکی از پرسش‌هایی که همیشه درباره‌ی پادماده وجود داشته نوع واکنش آن در برابر نیروی گرانش است و این پرسش مطرح بوده است که آیا ممکن است پادماده در مقابل گرانش خاصیت معکوس ماده‌ی عادی از خود نشان دهد یعنی به جای جاذبه دافعه از خود نشان دهد . در مورد اخیر که نتایج آن در ماه آوریل ۲۰۱۳ منتشر شد پژوهشگران فعال در این پروژه که در اصل برای بررسی سطوح انرژی پاد ماده طراحی شده است به سراغ داده‌های ذخیره شده از رفتار بیش از ۴۰۰ اتم ضد هیدروژن رفتند تا ببینند آیا می‌توانند رفتار آنها را در میدان گرانش را بررسی کنند یا نه. 

این بررسی در واقع بر مبنای مدلی آماری بنا شده بود و رد نهایت نتایج آن تعیین کننده نبود به عبارت دیگر هنوز با قطعیت نمی‌توان از رفتار پاد ماده از بعد رفتار گرانشی آن با قطعیت اظهار نظر کرد و این مساله در آینده مورد بررسی های بیشتر قرار خواهد گرفت. لازم است بدانید جرم پاد ماده در فیزیک متعارف برابر جرم ذره است ولی بار الکتریکی آن مخالف است. بنابراین ما انتظار نداریم رفتاری غیر از ماده در میدان گرانشی نشان دهد.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب سایت آزمایش آلفا در نشانی http://alpha.web.cern.ch/

  • علیرضا

    با تشکر از جناب پوریا ناظمی، ممنون که وقت باارزشتون رو در ترویج علم و مطالب پرارزش کانوت می گذارید.

  • سلام
    ممنون از پاسختون

    آیا می شود با تولید پادذره و استفاده آن در نیروگاهی مخصوص از آن به عنوان انرژی ها نسل آنیده گفت (انگار تولیدش به صرفه نیست)
    من دنبال چگونگی تولید پادذره هستم .می تونید کمکم کنید؟

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی