چطور می‌شود که در یک روز روشن، هم ماه دیده می‌‌شود و هم خورشید؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

عكاس و منجم آماتور، مترجم كتاب حيات در كيهان و مدير وب‌سايت پارس‌اسكاي

moon-in-day-time...-rare-pic-23104

مردمانی که در روز به آسمان نگاه می‌کنند گاهی انتظار دیدن ماه تابان را در آسمان روز ندارند. انگار خورشید باید در روز بتابد و ماه در شب. واقعیت اما چیز دیگری است. برای روشن شدن این موضوع که چرا ما می‌توانیم در روز ماه را هم در آسمان ببینیم باید چگونگی گردش ماه به دور زمین و هندسه حرکت آن را بررسی کنیم. ماه در شب‌های مختلف در زمان‌های مختلفی طلوع و غروب می‌کند.

در ابتدای ماه قمری، ماه و خورشید به یکدیگر نزدیک هستند و تقریباً با هم طلوع و غروب می‌کنند. اما به دلیل حرکت مداری سریع ماه، این جرم آسمانی در روزهای بعدی ماه قمری به سرعت از خورشید فاصله می‌گیرد و تقریباً هر شب کمی کم‌تر از یک ساعت (حدود ۵۰ دقیقه ) دیرتر غروب می‌کند.

ماه تربیع اول حوالی ظهر از افق شرقی طلوع می‌کند و تا نیمه‌شب در آسمان قرار دارد و در بعداز ظهر، مشاهده‌پذیراست اما ماه بدر، هم‌زمان با غروب خورشید، طلوع می‌کند و در هنگام طلوع خورشید، در افق غربی غروب می‌کند. وقتی ماه در حالت تربیع دوم است، حوالی نیمه شب طلوع می‌کند و پس از طلوع خورشید نیز همچنان بالای افق قرار دارد. این چرخه تا زمانی که ماه به روزهای آخر تقویم قمری ماهانه‌اش نزدیک می‌شود ادامه دارد.

علاوه بر ماه که می‌توان بعضی روزها آن را در آسمان همراه با خورشید رصد کرد برخی سیارات پر نور و حتی یکی دو ستاره پرنور آسمان را هم می‌توان در نور روز با کمی جست‌وجو و استفاده از دوربین‌های کوچک دید. سیاره‌ی زهره یا ناهید و سیاره‌ی مشتری دو سیاره‌ای هستند که در روز هم می‌توانند رصد شود. ستاره شعرای یمانی (شباهنگ) نیز به سبب پر نور بودن رصدپذیر است.

 • لطفا ساده توضیح بدین
  من که خوب متوجه نشدم

 • ToX

  توضیح این مسئله نیاز به کمی هندسه و تجسم داره (یا فراهم آوردن تصویری مناسب برای کمک به خواننده) دلیل اینکه ماه دیده میشه به همین مسئله برمیگرده و ماه نور خورشید رو در طول روز هم میتونه به سمت مشاهده‌گر زمینی منعکس کنه.

  ولی یه چیز آیا نمیشه دیدن ماه در روز رو قطعا به در نیمه‌ی دوم بودن ماه قمری متصل کرد؟

 • babak

  عالی بود ممنوم
  من همیشه فکر میکرده روز ها نور خورشید ماه رو گم میکنه و

 • honey

  بهترین زمان برای عکاسی از این پدیده چه زمانی ست. ایا می شود از ماه و خورشید با هم در اسمان عکس گرفت.اگر امکان دارد با چه حداقل وسایلی می توان این کار را انجام داد؟

 • ارمان

  سلام خسته نباشید
  ۱- خوب چرا بعضی وقتها تو روز خورشید توشرق وما تو غرب پیداس؟
  ۲- چرا بعضی وقتها خورشید تقریبا وسط اسمونه و ما غرب یا شرقه؟

  اگه جواب بدین ممنون میشم

 • ارمان

  سلام ببخشید یادم رفت بقیشو بنویسم دوباره تکرار میکنم

  ۱- خوب چرا بعضی وقتها تو روز خورشید توشرق وما تو غرب پیداس؟
  ۲- چرا بعضی وقتها خورشید تقریبا وسط اسمونه و ما غرب یا شرقه؟

  ۳-خوب نباید ماه گرفتگی هرچند جزئی یا خورشید گرفتگی هرچند جزئی داشته باشیم؟
  همیشه برام سوال بوده ولی جوابشو پیدا نکردم اگه جواب بدین ممنون میشم

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی