چرا همیشه یک طرف ماه را می‌بینیم؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

maninmoon

مردی در ماه – امتیاز و جق نشر تصویر: Dani Caxete

پاسخ سریع: قفل کشندی.

عده‌ای تصور می‌کنند که ماه به دور خود نمی‌چرخد و به همین علت همیشه یک طرف آن به سمت زمین است؛ اما این دیدگاه اشتباه است. اتفاقاً ماه نیز مانند باقی کرات به دور خود می‌چرخدد اما این چرخش تحت تأثیر زمین است. مدت زمانی که طول می‌کشد تا ماه یک بار به دور محور خود بچرخد تقریباً با مدت زمانی که یک بار به دور زمین می‌گردد برابر است: حدود ۲۷ روز. به همین علت است که همیشه ساکنان زمین فقط یک طرف ماه را می‌بیند.

300px

اگر ماه به دور خود نمی‌چرخید می‌توانستیم آن سوی دیگر ماه را ببینیم

تصویر راست: ماه به دور خود نمی‌چرخد / تصویر چپ: ماه به دور خود می‌چرخد

چنین پدیده‌ای «قفل کشندی» نام دارد که بازیگر اصلی آن گرانش است. حدود ۴/۵ میلیارد سال پیش در حالی که سیارات در نخستین مراحل شکل‌گیری بودند ماه با سرعت بیشتری دور زمین می‌چرخید. سرانجام تحت گرانش زمین این سرعت به طور قابل‌توجهی کاهش یافت و به سرعت کنونی‌اش رسید. از آن زمان به بعد تنها یک طرف ماه از زمین قابل مشاهده است.

 

برچسب :
 • alireza

  سلام. آیا این مطلب برای گردش زمین به دور خورشید نیر صادق است؟ اگر نیست چرا؟ و اگر هست پس همیشه باید یک طرف زمین روز و طرف دیگر همیشه شب باشد. چگونه توجیه پذیر است؟

 • alireza

  کسی جواب مارو نمیده؟

  • canot

   علیرضا٬ در پاسخ سوالت باید بگم این مطلب در حال حاضر برای زمین و خورشید صادق نیست. کافی بود که اجرام را در این مطلب جایگزین می‌کردی. برای این‌که زمین در قفل کشندی با خورشید قرار بگیرد،‌ سرعت چرخش زمین به دور خود با سرعت گردش‌اش به دور خورشید اصطلاحاً سینک یا هم‌گام شود یا به عبارت دیگر مدت زمانی که زمین به دور خود می‌چرخد با مدت زمانی که به دور خورشید می‌گردد برابر باشد. در حال حاضر سرعت چرخش زمین به دور خود بسیار زیاد است. ولی با این وجود گرانش خورشید یا حتی گرانش ماه روی این سرعت تأثیر می‌گذارند البته این تأثیر اندک است؛ به طوری که اگر واقعاً بخواهیم تأثیر قابل‌توجهی ببینیم نیاز به میلیاردها سال است. در ویکی پدیا تایم‌لاینی وجود دارد که بر اساس کتاب «مریخ؛ سیاره‌ای گرم‌تر و مرطوب‌تر» نشان می‌دهد ممکن است حدود ۷/۵ میلیارد سال دیگر این قفل کشندی بین زمین و خورشید اتفاق بیفتد. این را هم باید در نظر بگیری که تا آن زمان خورشید غول سرخ شده است و رو به افول.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی