چرا معمولاً سایوز ها در قزاقستان فرود می‌آیند؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

کارشناس فناوری فضایی - مدیر وب‌سایت دانش فضایی

640px-Soyuz_TMA-7_spacecraft2edit1

پرواز و فرود موشک‌ها و ناوهای فضایی بر خلاف هواپیماها که به وسیله‌ی خلبانان هدایت می‌شود کاملاً در کنترل کامپیوترهای مرکزی این ابزار است. برنامه صعود و فرود هم از قبل و با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط جوّ هر منطقه به کامپیوتر داده شده و بنابراین عملیات باید در همان موقعیت جغرافیایی صورت گیرد. البته عملیات فرود تا حدود زیادی از محل جغرافیایی مستقل است. در واقع می‌شود گفت که در شرایط اضطراری با درصد قابل‌ قبولی خطا می‌توان سوار بر سایوز هر جا که مایل باشید فرود بیایید اما فرود همیشگی در قزاقستان به دلیل تیم پشتیبانی زمینی و تجهیزات نجاتی است که از قبل محیا شده است. 

شرایط سخت فرود با سایوز مخصوصاً برای فضانوردانی که ماه‌ها در فضا بوده‌اند٬ جانی باقی نمی‌گذارد تا خود را از داخل کپسول بیرون بکشند. حتماً دیده‌اید که در بسیاری مواقع آن‌ها را با ویلچر به چادر امداد منتقل می‌کنند. بنابراین فرود در نزدیکی محل استقرار گروه نجات یکی از الزامات فرودی امن است.

از دیگر سو منطقه‌ای که فرود سایوزها در آن برنامه‌ریزی شده است یک دشت هموار و بدون تپه و ماهور است که خطر برخورد با سنگ یا فرود روی شیب را به شدت کاهش می‌دهد.

در پایان باید اضافه کنم در دنیای فضانوردی پارامترهای وابسته و متعددی بر سلامت یک پرواز تاثیر می‌گذارد. تغییر هر کدام از این پارامترها می‌تواند تاثیرات پنهان و آشکار فراوانی بر سایر متغیرها بگذارد. به همین دلیل در دنیای فناوری فضایی ضرب‌المثلی وجود دارد که می‌گوید وقتی سیستمی درست کار می‌کند٬ بگذار کارش را بکند. همان مفهومی که ما در اصطلاح عامیانه می‌گوییم سری را که درد نمی‌کند را که دستمال نمی‌بندند. حالا مگر قزاقستان چه ایرادی دارد؟ بگذار کارش را بکند!

  • پایگاه فضایی شوروی سابق بر اساس مکان یابی که دانشمندان روس انجام داده بودند در بایکونور قزاقستان قرار گرفته است. لابد کارشناسان فضایی زبده ای در تعیین محل نظر داده اند .
    همانطور که اشاره شده پایگاه فضایی بایکونور در منطقه استپ و باکمترین عوارض قرار گرفته استو همچنان با وجود استقلال این جمهوری استفاده می شود.
    مکان یابی روسها در این ارتباط ازجمله محل های ایستگاههای رله رادیوتلویزیونی و تعقیب ماهواره و رادیوتلسکوپها بی نقص است.
    ازجمله دو رادیو تلسکوپی که ارتباطاط دریانوردی را در خلیج فارس رصد می کند.

تمام حقوق این سایت برای © 2017 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی