چرا ما نمی‌توانیم لحظه‌ی انفجار بزرگ (مهبانگ) را با تلسکوپ مشاهده کنیم؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

مدرس و پژوهشگر نجوم و فیزیک

برای دیدن نمایی بزرگ‌تر روی تصویر کلیک کنید

در لحظات نخستین پس از مهبانگ، ماده وجود نداشت .یک هزارم ثانیه پس از مهبانگ زمانی که عالم کمی سرد‌تر شد و دما به ۱۰ به توان ۱۲ کلوین رسید؛ نخستین ذرات بنیادی یعنی کوارک‌ها تشکیل شدند. یک ثانیه پس از مهبانگ زمانی که دما ۱۰ به توان ۱۰ کلوین بود، نوترون و پروتون‌ها ساخته شدند و سه دقیقه پس از مهبانگ، زمانی‌که دما ۱۰ به توان ۹ کلوین بود، نخستین هسته‌های اتم ساخته شدند. در ثانیه‌های نخست، دما آنقدر بالا و چگالی آنقدر زیاد بود که فوتون‌های تولید‌شده که به علت بالا بودن دما بسیار پُر‌انرژی بوده‌اند به ماده جذب ‌شدند بنابر‌این نور و پرتویی از آن زمان باقی نمانده است، به این زمان دوران تاریکی می‌گویند. پس از این‌ عالم به حدّی منبسط و سرد شد که فوتون‌ها بتوانند آزادانه حرکت کنند. در واقع در آن زمان عالم روشن شد، این فوتون‌ها هنوز در عالم پراکنده‌اند و تابش زمینه‌ی کیهانی CMB نامیده می‌شوند، اما این فوتون‌ها تغییر کرده‌اند و با انبساط عالم طول‌موج آن‌ها افزایش و انرژی آن‌ها کاهش یافته است. در واقع طول‌موج هر فوتونی که از جسمی تابش می‌شود نشان دهنده‌ی دمای آن جسم است هرچه جسم دمایش بالاتر باشد، طول‌موج فوتون تابشی کوتاه‌تر و انرژی آن بیشتر است. فوتون‌های کیهانی که اکنون در عالم آشکار شده‌اند، دمایی معادل با حدود ۳ کلوین دارند. پیشنهاد می‌کنم برای اطلاعات بیشتر مقاله‌ی وقتی کیهان روشن شد، در ماهنامه‌ی نجوم شماره‌ی ۱۷۹ را مطالعه کنید.

افزونه‌ی کانوت:

گاه‌شمار آموزشی از انفجار بزرگ تا مدت‌ها پس از آن یعنی تا ۱۰ به توان ۱۰۰۰ سال را به تصویر کشیده است. این گاه‌شمار را Omid Kashan  از منچستر طراحی کرده است. برای دیدن نمایی بزرک‌تر روی تصویر کلیک کنید.

 • سمانه

  به نظر من بهترین جوابها در این سایت از خانم عظیملو و آقای ناظمی است. خانم عظیملو که کلا معلمه و می‌دونه چی جواب بده

 • بهنود

  سوال خیلی خوبی بود اتفاقاً این سوال برای من هم وجود داشت ، هم دست کسیکه پرسیده درد نکنه هم دست خانم عظیملو 🙂

 • خلیل اسلام

  سلام
  از پاسخگویی کامل و جامع شما متشکرم
  موفق باشید

 • سلام نوشته اند در نخستین لحظات ماده ای نبود می تونم سوال کنم نقطه ای که منفجر شد اگر ماده نبود پس دقیقا دارای چه اجزایی بود ؟ آیا مشخص هست ؟ممنونم

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی