چرا عکاسان نجومی به جای این‌که یک نوردهی بلند مدت کنند چندین نوردهی کوتاه انجام می‌دهند؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

عکاس نجومی و طبیعت، منجم آماتور

هر ابزار اندازه‌گیری مقداری خطا دارد. دوربین یا CCD‌های عکاسی نجومی هم نوعی ابزار اندازه‌گیری نور هستند. سیگنال ثبت‌شده هنگام عکس‌برداری را می‌توان به دو نوع تقسیم کرد سیگنالی که می‌خواهیم ثبت شود، یعنی نور اجرام اعماق آسمان و سیگنالی که نمی‌خواهیم ثبت شود ولی می‌شود که به آن نویز می‌گوییم. نویز به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود. خطاهای الکترونیکی که در دوربین رخ می‌دهد نوعی نویز هستند که آن هم به عوامل مختلف مربوط است. عبور یک ماهواره یا یک شهاب از کادر نوع دیگری از نویز است که همه‌ی آن‌ها باید حذف شوند یا کاهش پیدا کنند. علاوه بر این رفتار نویز‌ها هم متفاوت است مقدار برخی از نویزها تصادفی و برخی دیگر قابل پیش‌بینی است که برای حذف آن‌ها از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. عکاسان از اصطلاح نسبت سیگنال به نویز (signal to noise ratio) یعنی همان نسبت سیگنال یا چیزی که ثبت شده به مقدار نویز برای بیان دقت داده‌های ثبت شده استفاده می‌کنند. در واقع تمام تلاش عکاسان اعماق آسمان برای بالا بردن نسبت سیگنال به نویز است.

یکی از روش‌های بالابردن نسبت سیگنال به نویز ترکیب تعداد زیادی عکس یا به بیان دقیق‌تر تجزیه و تحلیل آماری آنهاست به‌ ویژه زمانی که برای نوردهی‌های طولانی با محدودیت‌هایی روبرو می‌شویم مثلاً دقیق نبودن موتور ردیاب که باعث می‌شود ستاره‌ها کاملاً نقطه ثبت نشوند و ردی از آن‌ها بجا بماند یا درخشندگی بیش‌ازحد زمینه‌ی آسمان یا بخش‌هایی از سحابی یا کهکشان یا نور ستاره‌های بسیار پر نور و یا گرم شدن CCD که خود آن عامل به وجود آمدن نویز است و … . در واقع نوردهی طولانی و تعداد زیاد عکس جایگزین هم نیستند و عکاسان تا جایی که امکان داشته باشد از هر دو روش برای بالا بردن نسبت سیگنال به نویز استفاده می‌کنند. با ترکیب تعداد زیادی عکس و پردازش صحیح آنها می‌توانیم مقدار زیادی از انواع خطاها را کاهش دهیم.

عکس زیر قسمتی از سحابی IC443 یا سحابی Jellyfish است. در این عکس تأثیر ترکیب شدن تعدادی فریم را می‌بینید. تصویر سمت راست یک فریم است که در آن مقدار زیادی نویز وجود دارد این نویزها تصادفی هستند و بیشتر به دلیل خطاهای الکترونیکی دوربین به وجود آمده‌اند که در تصویر سمت چپ با ترکیب ۸ فریم مقدار آن‌ها کاهش پیدا کرده است.

Pic01

 

  • شَیما

    خیلی ممنون که جوابمو دادین… امیدوارم روزی بتوانم مثل شما عکاسی نجومی بکنم

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی