چرا به جای سفر به مریخ و تمرکز بر کاوش‌های مریخی به اروپا (قمر مشتری) سفر نمی‌کنیم؟ مگر اینطور نیست که احتمال حیات در اروپا زیاد است؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

نویسنده و ترویج‌دهنده‌ی نجوم، عکاس آسمان شب، مدیر پروژه‌ی بین‌المللی جهان در شب

europajupiter

پاسخی را که فیروز نادری، مدیر کاوش‌های منظومه‌ی شمسی در ناسا، به این پرسش داده است خواهید خواند.

100982

عکس از بابک امین‌تفرشی

«در سفر چند وقت پیش که نزد دکتر نادری بودم پاسخ پرسشی را که همکاران وب‌سایت کانوت از من خواستند از ایشان بپرسم برایتان بازگو می‌کنم. درست است که ایشان (دکتر نادری) اختر‌زیست‌‌شناس نیستند اما چون مدیر این دست پروژه‌ها بوده‌اند اغلب این‌گونه‌ اطلاعات از کانال ایشان رد می‌شود و ایشان جزو افراد اصلی در تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی برای این‌گونه پروژه‌ها هستند. در همین ابتدا می‌خواهم خاطره‌ای در همین زمینه برایتان بگویم. در یکی از صحبت‌هایی که با ایشان داشتم پرسیدم که برای نهاد‌های غیرانتفاعی مثل «منجمان بدون مرز» یا «جهان در شب (توآن)» چه‌طور می‌شود در حد چند ده‌ هزار دلار حامی پیدا کرد که بتوان آن‌ها را چند سال جلو برد و پاسخ ایشان این‌ بود: اتفاقاً ما هم برای یکی از پروژه‌هایی که قرار است به اروپا سفر کند حدود ۲ میلیارد دلار کم داریم! در واقع این صحبت ابعاد کارهایی مثل پروژه‌های روبوتیک جی.پی.ال (Jet Propulsion Laboratory) را نشان می‌دهد.

6a00d8341یکی از این پروژه‌ها مربوط به مدارگردی است که قرار است مدت طولانی به دور اروپا بگردد و کار آن بسیار فراتر از مدارگرد گالیه است که به دور مشتری می‌گشت یا کاسینی که از کنار مشتری عبور کرد. البته این مداگرد‌ها اطلاعات زیادی به ما دادند. مثلاً گالیه نشان داد که اقیانوسی از آب مایع زیر سطح اروپا است و پوسته‌ی یخی آن احتمالاً حدود ۱۰ یا ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر ضخامت دارد. حالا اگر آب مایع زیر این پوسته باشد، که تقریباً با قاطعیت می‌توان درباره‌ی آن صحبت کرد، کانی‌های مورد نیاز بلوک‌های سازنده‌ی حیات از دنباله‌دار‌ها قطعاً به این محل هم رسیده است؛ همان‌طور که به زمین رسیده. ما در زمین انواع حیات را در اعماق اقیانوس‌های زیر پوسته‌ی یخ‌زده‌ی جنوبگان پیدا کرده‌ایم. در زیر این دریای جنوبی که سطحش در تمام اوقات سال کاملاً یخ زده است حیات وجود دارد. ممکن است در اروپا هم بتوانیم انواع اکستروموفیل یا سخت‌جان پیدا کنیم. دقت کنید که ما از باکتری صحبت نمی‌کنیم از حیات تکامل‌یافته‌ی چند سلولی و حتی موجودات بزرگ صحبت می‌کنیم. ممکن است در این ابعاد در اروپا هم وجود داشته باشد.

080415-aotd-europaیکی از اهداف این فضاپیمای مدارگرد تعیین کردن محل فرود فضاپیمای بعدی روی اروپا است. کار جالبی که این فضاپیما قرار است انجام ‌بدهد این است که یخ زیر سطح خود را ذوب می‌کند و چون در اروپا جّو وجود ندارد به محض ذوب شدن، یخ تصعید می‌شود و زیر آن خالی می‌شود، بخار آب بالا می‌رود و فضاپیما به مرور پایین‌تر می‌رود. بعد از طی کردن این پوسته‌ی یخی که نمی‌دانیم ضخامت آن چه قدر است (ولی مدارگردی که در ابتدا گفتم اطلاعاتش را به ما خواهد داد) به این اقیانوس می‌رسیم. این کار شاید خیلی ماجراجویانه و علمی-تخیلی به نظر بیاید ولی این یک پروژه‌ی ثبت شده است که در حال پیش رفتن است. البته دکتر نادری هنوز نمی‌توانستند در مورد قطعیت و زمان ارسال آن دو نظر بدهند.»

133468836517دکتر فیروز نادری مدیر کاوش‌های منظومه‌ی شمسی در آزمایشگاه جت پروپالشن ناسا (JPL)، بزرگ‎ترین ارگان ناسا در کاوش‌های روباتیک، هستند. ایشان پیش از این نیز مدیر برنامه‌‌ریزی استراتژیک JPL  و مدیر ماموریت‌های مریخ (در زمان ارسال و شروع به کار مریخ‌نوردهای دوقلوی ناسا) بودند.

  • اخترشناس جوان

    وااااااااای من عاشق این دکتر نادری هستم. هم از ایشان ممنونم و هم از آقای تفرشی که سنگ تمام گذاشتند.

  • اخترشناس جوان

    دوباره سلام. من اول به فایل صوتی توجه نکرده بودم. وقتی که دیدم صدای آقای تفرشی هم هست دیگه ذوق‌مرگ شدم از خوشحالی. دستتون درد نکنه.

  • این شب ها با دوربین دو چشمی دراز می کشم رو زمین و مشتری رو با اقمارش نگاه می کنم، هر وقت اروپا توی سایه نیست و می شه دیدش، واقعا لذت بخشه نگاه کردن بهش و خیال پردازی راجع به حیاتی که می توننه اونجا باشه

  • ایمان

    اینکار دقیقا سری داستانهای اودیسه نوشته  سرآ رتور سی کلارک  رو به حقیقت نزدیک میکنه.ممنون

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی