چرا مریخ این‌قدر مهم است که هدف بسیاری از کاوشگران مانند کنجکاوی قرار می‌گیرد در حالی که تیتان با وجود شباهت بیشتر به زمین٬ آن‌قدر مورد توجه نیست؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

سیاره‌شناس در مرکز تحقیقات ایمز ناسا - استاد دانشگاه میسوری

تصویری خیالی از سطح تیتان – حق‌ نشر تصویر:‌ Steven Hobbs

مریخ مهم است زیرا به نظر می‌رسد که در منظومه‌ی شمسی٬ شبیه‌ترین سیاره به زمین است. از آن‌جایی که ما می‌دانیم روی زمین حیات وجود دارد و مریخ هم شباهت‌های فراوانی به زمین دارد همین سبب می‌شود تا این سیاره را گزینه‌ای مناسب در نظر بگیریم که زمانی شرایط مطبوعی برای میزبانی  حیات داشته است. کنجکاوی چهارمین مریخ‌نوردی است که ما به سوی مریخ فرستاده‌ایم ( ۳ تای دیگر سوجورنو٬‌ روح و فرصت بوده‌اند. همچنین مریخ‌نشین‌های وایکینگ ۱و ۲ و فونیکس را نیز باید اضافه کرد) اما توجه کنید هیچ‌یک از مأموریت‌های پیشین در جست‌وجوی حیات روی مریخ نبوده‌اند. تحلیل و تجزیه برخی از نمونه‌های زیست‌شناسی حتی روی زمین هم دشوار است و قطعاً در سیارات دیگر دشوارتر هم خواهد بود. ما قطعاً به سیارات و قمرهای دیگر منظومه‌ی شمسی اهمیت می‌دهیم. تعدادی از دانشمندان و مهندسان ناسا در حال طراحی مأموریت‌های معقول به اروپا و تیتان هستند. سازمان فضایی اروپا در آینده‌ فضاپیما JUICE را راهی قمرهای مشتری خواهد کرد (دانشمندان ناسا می‌توانند طرح ابزارهای این فضاپیما را پیشنهاد بدهند) و یکی از آخرین مأموریت‌های ناسا در پروژه‌ی «اکتشاف» مأموریت به تیتان خواهد بود.

اصلی‌ترین شباهت تیتان به زمین٬ جوّ این قمر است. فشار سطحی جوّ تیتان مانند جوّ زمین ۱ مگاپاسکال و عمدتاً ترکیبی از نیتروژن است. تفاوت فراوانی بین زمین و تیتان وجود دارد که وجود حیات روی آن را به چالش می‌کشد. نخست٬ دمای سطحی تیتان بسیار کم است ( بیشتر به این علت ‌که از خورشید بسیار فاصله دارد و منبع گرمایشی داخلی دیگری ندارد) به همین علت عناصری مانند متان که در زمین به صورت گازی یافت می‌شوند در سطح تیتان به صورت مایع هستند. همین دمای کم تیتان سبب می‌شود تا در آن‌جا واکنش‌های شیمیایی به کندی رخ بدهند. برای مطالعه‌ی بیشتر نگاهی به پیوند زیر بیاندازید:

http://solarsystem.nasa.gov

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی