می‌دانیم زمین نسبت به زحل سیاره‌ی داخلی محسوب می‌شود پس چرا در تصویر جدید که کاسینی گرفته خورشید دیده نمی‌شود؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

روزنامه‌نگار علمی - مترجم کتاب‌های علمی از جمله راهنمای عملی اخترشناسی

ISSWAC_690x425

برای تهیه‌ی این عکس – همانطور که خانم پورکو در گفت‌وگوی خود با برنامه‌ی در این شب‌ها نیز توضیح داد – تیم طراح باید به دنبال موقعیت مداری ویژه‌ای می‌گشت. فضا‌پیمای کاسینی در حال دور زدن در اطراف سیستم سیاره‌ی زحل است و موقعیت هر روزه این فضاپیما نسبت به زحل، اقمار مختلف آن و همچنین خورشید و زمین تغییر می‌کند. از دید فضاپیمای کاسینی نقاطی در مدار وجود دارد که با قرار گرفتن در آن خورشید در پشت سیاره پنهان می‌شود و در عمل نوعی کسوف کلی برای سفینه به وجود می‌آید. تیم طراح عکس باید به دنبال موقعیتی می‌گشت که نه تنها چنین کسوفی رخ دهد که زمین نیز در میدان دید حضور داشته باشد. موقعیت روز ۱۹ جولای چنین وضعیتی بود که در تصاویر گرافیکی زیر بهتر می‌توانید آن را مرور کنید.

SolSysSim6-jpl
در این روز فضا‌پیمای کاسینی مجموعه‌ای از تصاویر را به صورت موزاییکی تهیه کرد که باید به طور جداگانه پردازش شود و در کنار هم قرار بگیرد. آنچه تا کنون ما دیده‌ایم تنها تصویری از زمین در کنار حلقه‌ها است و تصویر نهایی و موزاییکی بیشتر شبیه به تصویر سال ۲۰۰۶ خواهد بود.
بنابراین دلیل اصلی عدم دیدن خورشید در این تصویر این است که خورشید در پشت سیاره‌ی زحل – از دید فضا‌پیمای کاسینی – پنهان شده است.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی