فضانوردان چه نوع مواد غذایی مصرف می‌کنند و چگونه اجابت مزاج می‌کنند؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

کارشناس فناوری فضایی - مدیر وب‌سایت دانش فضایی

tumblr_ktw5jtgCIO1qzaszzo1_500

فضانوردان مثل همه‌ی انسان‌ها از غذاهایی استفاده می‌کنند که می‌توان آن‌ها را غذاهای اصلی نامید. البته در سال‌های اولیه‌ی عصر فضا غذاهایی که فضانوردان می‌خورند کمی متفاوت بود چون در آن زمان هنوز نمی‌دانستیم بلع غذا را در شرایط بی‌وزنی چگونه است بنابراین بیشتر غذاها را به صورت پوره یا خمیر در می‌آورند و آن‎‌ها را در داخل تیوپ‌هایی مثل تیوپ‌های خمیر دندان جاسازی می‌کردند و فضانورد آن تیوپ را در دهان می‌گذاشتند و با فشار دادن تیوپ خمیر را می‌خورد. این نوع غذا خوردن اصلاً لذت‌بخش نبود و خیلی از فضانوردان ترجیح می‌دادند تا آن‌جا که می‌شود از غذا خوردن پرهیز کنند.

اما به‌تدریج وضعیت تغذیه فضانوردان بهتر شد و در حال حاضر آن‌ها همان غذاهایی را می‌خورند که ما روی زمین می‌خوریم البته با کمی محدودیت مثلاً در فضا شرایط بی‌وزنی شما نمی‌توانید نمک یا فلفل را روی غذایتان بپاشید و برای این‌ کار باید از آبِ نمک یا فلفل حل شده در روغن استفاده کنید. همین‌طور بردن بعضی‌ از میوه‌ها در فضا مثل موز ممنوع است. چون پوست موز در شرایط  نگهداری خاص گازهای از خود متصاعد می‌کند که می‌تواند در تهویه هوای فضاپیما اختلال ایجاد کند.

امروزه فضانوردان غیر از اینکه فقط شرایط غذا خوردنشان کمی متفاوت است همان غذایی را می‌خورند که ما می‌خوریم. البته در نوشیدن مایعات کمی مشکل دارند و همچنان باید مایع را Hadfield_dessertدر کیسه‌های نی‌دار بنوشند و ظرف غذاخوری‌شان هم می‌تواند در هر جایی در فضاپیما نصب بشود مثلاً روی سقف روی دیواره‌ها و یا کف فضاپیما. تفاوت دیگری که در نحوه‌ی غذا خوردن آن‌ها با ما وجود دارد این است که ابراز غذاخوردن آن‌ها مثل قاشق، چنگال یا حتی بشقاب آن‌ها مجهز به چسب‌های چند بار مصرف هست شبیه چسب‌هایی که در کفش‌های وزرشی استفاده می‌شود و به آن چسب پارچه‌ای می‌گویند و یا از آهن‌رباهای قوی که آن‌ها را کف میزشان می‌چسباند برای اینکه در فضا شناور نشوند.

اما در مورد اجابت مزاج آن‌ها همان کاری را می‌کنند که ما در زمین می‌کنیم فقط آن‌ها یک مشکل اساسی دارند و آن این است که چون در آن‌جا گرانش وجود ندارد ضایعاتی که از بدن آن‌ها دفع می‌شود جایی باید ته‌نشین بشوند. به همین دلیل توالت‌های فضایی مجهز به مکنده‌های خیلی‌قوی هوا هستند که دائما مثل جاروبرقی هر چیزی که در دهانه‌ی‌شان ریخته می‌شود می‌مکند و این ضایعات در داخل ظرفی نگهداری می‌شود تا بعداً  اگر لازم باشد مایعات آن‌ها جدا می‌شود و برای مصرف دوباره به کار می‌رود (که تا به امروز این اتفاق رخ نداده) و باقی‌مانده خشک هم بسته‌بندی می‌شوند تا به وسیله فضاپیماهای باری به جّو زمین فرستاده شوند و در جّو زمین بسوزند. در کل تفاوت عمده‌ی دیگری بین توالت‌های فضایی و زمینی وجود ندارد فقط همان‌طور که اشاره کردم به جای سیفونی که ما در انتهای توالت از آن استفاده می‌کنیم، در تمام طول استفاده از  توالت این سیستم مکنده فعال است و ضایعات را به کیسه‎ی نگهدارنده هدایت می‌کند.

 • ocean star

  باحال بود مرسی

 • امید

  ممنون از مطالب جالبتون
  خدا قوت

 • هاجر

  سپاسگزارم مطلب خوبی بود و به دردم خورد

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی