منظور از LRGB در عکاسی‌ نجومی چیست؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

عکاس نجومی و طبیعت، منجم آماتور

اکثر CCDهای حرفه‌ای عکاسی‌ نجومی سیاه و سفید هستند و برای ثبت رنگ باید از فیلترهای مختلف استفاده شود. LRGB مخفف کلمات Luminance، Red، Green و Blue است. رنگ‌های قرمز، سبز و آبی رنگ‌های اصلی‌ هستند و با ترکیب این سه رنگ می‌توان همه‌ی رنگ‌هایی که چشم ما قادر به دیدن آنهاست تولید کرد. در این روش عکاسان نجومی برای عکاسی‌ از یک جرم اعماق آسمان با استفاده از این سه فیلتر سه عکس از جرم مورد نظر می‌گیرند و با ترکیب این سه عکس یک عکس رنگی‌ بدست می‌آورند. معمولاً علاوه بر این سه فیلتر یک عکس هم در فیلتر L گرفته می‌شود. این فیلتر به دلیل اینکه تقریباً همه‌ی طول موج‌های مرئی را عبور می‌دهد عکس درخشان‌تری ثبت می‌کند و اجرام کم نورتر بهتر ثبت می‌شوند. در واقع این عکس بدون رنگ ولی‌ درخشان‌تر است. سپس این عکس با عکس رنگی‌ ترکیب شده و عکس نهایی بدست می‌آید. عکس زیر شبیه‌سازی این مراحل را نشان می‌دهد.

1-LRGB-CANOT

شاید بپرسید چرا از یک CCD رنگی‌ استفاده نمی‌شود؟ در واقع همه‌ی CCD‌ها و دوربین‌های رنگی‌ هم سیاه و سفید هستند و رنگ را با استفاده از همان سه فیلتر ثبت می‌کنند با این تفاوت که این سه فیلتر روی سطح CCD و در واقع روی سطح پیکسل‌ها یکی‌ در میان قرار گرفته‌اند.

2-CCD-CANOT

بعد از گرفته شدن عکس پردازشگر دوربین با تحلیل این داده‌ها که توضیح آن خود به مقاله‌ای جدا نیاز دارد یک عکس تمام رنگی‌ تولید می‌کند. اما با کیفیت پایین‌تر و جزئیات کمتر. اما در روش قبل که هر عکس جداگانه تهیه شده و با هم ترکیب می‌شوند عکس‌ها جزئیات بیشتر و نویز کمتری دارند. علاوه بر این ‌CCDهای سیاه و سفید به عکاس این امکان را می‌دهند که از فیلتر‌هایی غیر از LRGB برای کاربردهای خاص دیگر استفاده کنند. همچنین CCDهای سیاه و سفید برای کارهای علمی‌ مثل نور‌سنجی، مکان‌سنجی و تحلیل دقیق داده‌ها مناسب‌تر هستند.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی