منجمان آماتور ایرانی، با توجه به شرایط این کشور تا حدودی برای شرکت در همکاری‌های بین‌المللی نجومی محدود هستند. آیا امکان حضور در این فعالیت‌ها برای منجمان آماتور وجود دارد؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

ترویج‌دهنده‌ی نجوم و مدیر سازمان منجمان بدون مرز (AWB)، مدیر سابق انجمن رصدخانه‌ی مونت‌ویلسون

4image

در حال حاضر منجمان ایرانی در بسیاری از زمینه‌های بین‌المللی محدودیت دارند. اما صحبت کردن با دیگران، تقسیم کردن اشتیاق‌شان با افرادی از دیگر کشورهای جهان که علاقه و اشتیاقی مشابه با آن‌ها دارند شدنی است. من منجمان آماتور را تشویق می‌کنم که با منجمان آماتور کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنند. از این طریق محدودیت‌های موجود را کمتر احساس خواهند کرد. این روش حتی برای کشورهای فقیر یا گوشه‌گیر هم به کار می‌آید. ارتباط داشتن با دیگران، همچنین این امید را در آن‌ها زنده نگه می‌دارد که بقیه‌ی دنیا آن‌ها را فراموش نکرده و این، همان چیزی است که منجمان بدون مرز برای آن فعالیت می‌کنند. وقتی من شروع کردم به برقرار کردن ارتباط بین منجمان ایرانی و آمریکایی، نجوم راه خوبی بود که مردم را به گفت‌وگو با یکدیگر و آموختن از هم وادارد.
در حال حاضر باشگاه‌های ایرانی زیادی عضو گروه منجمان بدون مرز هستند و من امیدوارم دیگران هم در آن شرکت کنند. منجمان بدون مرز تنها گروهی نیست که می‌توان در آن عضو شد. می‌توانند به گروه‌های دیگری را که امکان عضویت در آن‌ها وجود دارد بپیوندید. حتی می‌توانید به گروه‌هایی که کارهای تخصصی‌تر انجام می‌دهند بپیوندید و بخشی از پروژه‌های علمی را پیش ببرید. پروژه‌های علمی مانند cosmoquest.org یا انجمن رصدگران ستارگان متغیر آمریکا avso.org و موارد دیگری که ایرانیان می‌توانند در آن‌ها شرکت کنند و لازم نیست با مسائلی درگیر شوند که دولت‌ها با آن‌ها درگیر هستند.

بدون شک هیچ محدودیتی برای برقراری ارتباط و شرکت در استفاده از منابع و چیزهایی از این دست وجود ندارد.چرا علاقه و اشتیاق‌مان را با هم به اشتراک نگذاریم. چرا در فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم با هم در ارتباط نباشیم . چرا از یکدیگر نیاموزیم؟ اینها چیزهایی هستند که نشان می‌دهند ما همه انسان هستیم و همیشه می‌توانیم دست به انجامشان بزنیم. البته کارهای دیگر زندگی روزمره، مانع از انجام این کارها می‌شوند.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی