منجمان آماتور ایرانی، با توجه به شرایط این کشور تا حدودی برای شرکت در همکاری‌های بین‌المللی نجومی محدود هستند. فکر می‌کنید امکان حضور در این فعالیت‌ها برای منجمان آماتور وجود دارد؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

ترویج‌دهنده‌ی نجوم و مدیر سازمان منجمان بدون مرز (AWB)، مدیر سابق انجمن رصدخانه‌ی مونت‌ویلسون

Astronomer

امتیاز و حق نشر تصویر: مرتضی نیکوبذل – رویترز

در حال حاضر منجمان ایرانی در بسیاری از زمینه‌های بین‌المللی محدودیت دارند. اما صحبت کردن با دیگران، تقسیم کردن اشتیاقشان با افرادی از دیگر کشورهای جهان که علاقه و اشتیاقی مشابه با آنها دارند شدنی است. من منجمان آماتور را تشویق می‌کنم که با منجمان آماتور کشورهای دیگر ارتباط برقرار کنند. از این طریق محدودیت‌های موجود را کمتر احساس خواهند کرد. این روش حتی برای کشورهای فقیر یا گوشه‌گیر هم به کار می‌آید. ارتباط داشتن با دیگران، همچنین این امید را در آنها زنده نگه می‌دارد که بقیه‌ی دنیا آنها را فراموش نکرده و این، همان چیزی است که منجمان بدون مرز برای آن فعالیت می‌کنند. وقتی من شروع کردم به برقرار کردن ارتباط بین منجمان ایرانی و امریکایی، نجوم راه خوبی بود که مردم را به گفتگو با یکدیگر و آموختن از هم وادارد.

در حال حاضر باشگاه‌های ایرانی زیادی عضو گروه منجمان بدون مرز هستند و من امیدوارم دیگران هم در آن شرکت کنند. منجمان بدون مرز تنها گروهی نیست که می‌توان در آن عضو شد. می‌توانند گروه‌های دیگری را که امکان عضویت در آنها وجود دارد ببینند. همچنین خودشان هم می‌توانند گروه‌هایی را با کیفیت بالاتر و پیشرفته‌تر تشکیل دهند و بخشی از پروژه‌های علمی باشند. پروژه‌های علمی شهروندی، مانند cosmoquest.org یا جمعیت رصدگران ستارگان متغیر امریکا avso.org و موارد دیگری که ایرانیان می‌توانند در آنها شرکت کنند و لازم نیست با مسائلی درگیر شوند که دولت‌ها با آنها درگیر هستند.

 

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی