مسابقه‌ی نوروزی کانوت!

پاسخ اختصاصی به کانوت:

Flickr

کانوت هم مانند سایر ایرانیان جهان، از رسیدن بهار و عید نوروز در ذوق است و خوشحالی وجودش را فراگرفته. دوست داریم این خوشحالی را با کسانی که در این مدت همراه کانوت بودند و مشتاقانه از آن بازدید کردند تقسیم کنیم.

 کانوت عیدی می‌دهد!

تاکنون در همین صفحه بارها و بارها پاسخ پرسش‌های بازدیدکنندگان را از زبان کارشناسان اهل فن خوانده‌اید. حالا ما از شما پرسشی داریم؛ از همه‌ی شما. این پرسش را به شکل مسابقه مطرح می‌کنیم تا به برندگان جایزه بدهیم. راستش را بخواهید کانوت وسعش نمی‌رسد که به همه‌ی بازدیدکننده‌هایش عیدی بدهد، اما شما هم می‌توانید بخت خود را امتحان کنید؛ شاید یک عیدی ناقابل هم نصیب شما شد

pray پرسش مسابقه

پرسش مسابقه‌ی نوروزی کانوت این است: یک آرزوی نجومی/فضایی را، که دل‌تان می‌خواهد در سال ۱۳۹۲ براورده شود، بنویسید. پاسخ خود را در بخش دیدگاه، یعنی در زیر همین مطلب، وارد کنید. در نوشتن نشانی ای‌میل‌تان دقت کنید زیرا از طریق همان نشانی برای ارسال جایزه با شما هماهنگی خواهیم کرد. تا پایان روز ۱۳ فروردین فرصت دارید که پاسخ دهید.

 برنده‌ها و جوایز

در این مسابقه پنج نفر جایزه دریافت می‌کنند. دو برنده را تحریریه‌ی کانوت انتخاب خواهد کرد و به هریک از آن‌ها جایزه‌ی ۵۰ هزار تومانی اهدا می‌شود. سه برنده‌ی دیگر را شما انتخاب می‌کنید. انتخاب این برندگان بر مبنای تعداد رأی مثبتی است که هر پاسخ دریافت می‌کند. برای جلوگیری از کم‌ارزش کردن کار دیگران، رأی‌های منفی اصلاً به حساب نخواهند آمد. پس به‌طور عادلانه، هر پاسخی را که زیبا و مناسب تشخیص می‌دهید با یک علامت مثبت (سبز) تشویق کنید. هریک از این سه برنده، یک کیت ماکت از نخستیت فضاپیمای سرنشین‌دار چین را دریافت خواهند کرد.

موفق باشید و نوروزتان مبارک!

 • رهگذر

  آرزوی نجومی/فضاییم اینه که بالاخره امسال قمر از عقرب بیرون بیاد و ملت یه نفس راحت بکشن بعدِ سالها!
  همتون همیشه شاد باشین و سال نوتون مبارک 🙂

 • آرزوم اینه که نرم افزار SETI @ Home که روی کامپیوترم نصبه، یه پیغام بده که یه الگوی هوشمند توی دیتاهایی که داشته تحلیه می کرده پیدا کرد و بعدشم بقیه ماجرا!

 • شقايق

  آرزو می‌کنم که در سال ۹۲ یک آماتور ایرانی موفق به کشف نجومی بزرگی بشه، مثل کشف ابرنواختر یا دنباله‌دار یا چه‌بسا یک سیاره‌ی کوتوله‌ی جدید.

 • پرهام

  آرزوی من این است که در سال جدبد یک انجمن نجوم آماتوری مقتدر در کشور تاسیس بشود که بتواند کارهای منجمان آماتور کشور را هماهنگ و هدفمند کند. با تشکر از مسابقه خوبتان.

 • اميرعلي

  سلام و عیدتون مبارک – من یک آرزوی شخیص دارم و یک آرزوی عمومی (البته هر دو نجومی). آرزوی شخصیم اینه که امسال بتونم یک عکس نجومی عالی بگیرم که توی سایت توآن و تصویر نجومی روز ناسا ثبت بشه. آرزوی عمومیم اینه که خبر کشف موجود زنده توسط مریخنورد کنجکاوی منتشر بشه. سال شاد و موفقی داشته باشید.

 • حسین شکوفی

  یکی از آرزوهای من یافتن حیات در سیاره سرخ است که خود سرآغاز راهی طولانی در آینده برنامه ریزیهای
  فضائی و نجومی خواهد بود و پاسخ به این سوال همیشگی انسان از خود که آیا ما در این کیهان پهناور تنها هستیم.

 • محمد

  آرزو می کنم تا ستاره ی دنباله دار سایدینگ اسپرینگ به قدری به مریخ نزدیک شود تا در گرانش مریخ گرفتار شود
  و حین چرخش به دور مریخ تمام برف و یخ موجود در این دنباله دار جذب جو رقیق این سیاره گردد و باعث مرطوب شدن ولو اندک سیاره گردد ، و باقیمانده این دنباله دار نیز به مریخ برخورد کند . این حادثه {و اتفاقاتی شبیه به این حادثه} در صورتی که اتفاق بیفتد می تواند راه را برای زمین سان کردن مریخ ساده تر نماید.

  • خیلی cool بود، روح ساگان اینجا حلول کرد!
   اما گذر اکتبر ۲۰۱۴ هه، که می افته بعد از ۹۲ فکر کنم

   • محمد

    سروش جان موردی رو که ذکر کردی به خوبی ازش اطلاع داشتم، ولی با این حال من چیزی رو نوشتم که آرزو داشتم اتفاق بیفتد (و انشاالله اتفاق هم می افتد) ، حتی اگر این اتفاق سال ۹۳ روی بده. وگرنه می توانستم آرزوی بلعیده شدن ابر گاز و غباری را بکنم که در سال ۲۰۱۳ به نزدیک ترین فاصله خود از سیاهچاله ی ابر پرجرم کهکشان راه شیری می رسد و احتمالا تا پایان سال ۹۲ توسط سیاهچاله ی ابر پرجرم کهکشان بلعیده خواهد شد، که در این صورت به دانشمندان این امکان رو میده تا به وسیله ی تلسکوپ فضاییNustar و دیگر تلسکوپ های بزرگ فضایی و زمینی به طور مستقیم به مطالعه ی نزدیک ترین سیاهچاله ی ابر پرجرم به زمین بپردازند. موفق باشی سروش جان عزیز

 • پارمیدا

  آرزو می کنم کهکشان آندرومدا که مستقیم به سمت کهکشان راه شیری می آید از راه شیری دور شود. و همین طور اعلام شود در صورتی که خورشید به غول سرخ تبدیل شود زمین نابود نشود. تا انسان ها سال های سال به بقا ادامه دهند.

  • SARA

   گفتند برای سال ۹۲ آرزو کنید، نه برای چند میلیارد سال بعد! 🙂

 • علیرضا

  سفر فضانورد ایرانی از خاک ایران با سفینه فضایی ایرانی به فضا

 • SARA

  امیدوارم امسال تمام آماتورهایی که سال گذشته را در حسرت داشتن تلسکوپ گذراندند بتوانند یک تلسکوپ خوب بخرند یا هدیه بگیرند.
  سارا حشمتی از گروه نجومی تک‌ستاره

  • چه ارزوی قشنگی خیلی نوع دوستانه است افرین

 • میثم

  سلام..با آرزوی سالی خوب برای همه ، امیدوارم تلسکوپ هابل قبل بازنشستگیش یه هدیه خوب به هممون بده و اگه هم شد بتونم یه تلسکوپ شخصی خوب برا خودم بگیرم تا شب ها سر پروژه کاریمون دوستام رو جمع کنم شاید یه علاقه مند نجومی به جمع مون اضافه بشه .. مرسی

 • سارا

  سلام .. امیدوارم یه روزی بشه با تمامی دوستای خوبم با خانواده هاشون بخصوص برادرم، بریم یه تور تفریحی کلی با هم حرف بزنیم، هم اطلاعات نجومی مون زیاد بشه، هم با هم رصد کنیم، عکس بگیریم از آسمون زیبا که خیلی دوست دارم هر روز رصدش کنم، بعدش بزرگترین آرزوی من اینه یه رصدخونه بزنم که همه بچه های ایران بتونن ازش استفاده کنن با صلح و آرامش و محبتی که بینشونه روز به روز به اطلاعاتشون اضافه بشه 🙂

 • آرش

  امیدوارم امسال دنباله دار ISON صحنه های زیبایی که هیل-باپ (Hale–Bopp) به وجود آورد را تکرار کند تا کسانی که پن استارز را مشاهده نکردند فرصت دیگری هم برای دیدن دنباله دار ها داشته باشند.

  • ناشناس

   خب این آرزوی شما که برآورده نشد ، امیدوارم که به آرزوهای دیگرتون برسید.

 • ابراهيم

  با عرض سلام وتبریک سال نو،بنده دو تا آزو دارم اول اینکه مطالعات نجوم واخترشناسی دربین مردم کشور با بستر سازی مناسب توسعه پیدا کنه به جهت اینکه اینگونه مطالعات نگرش انسان رانسبت به زندگی عوض میکنه وبهش عمق می بخشه ومعتقدم کیفیت زندگی را بالا می بره وآرامش ایجاد می کنه ودوم اینکه امسال سالی باشه که باموجودات فرازمینی ارتباط برقرار می کنیم.

 • م

  آرزوی من بیش‌تر زیست‌محیطیه تا نجومی. آرزو دارم تو سال ۹۲، هوای زمین اون‌قدر پاک بشه که از هر نقطه‌ای روی زمین، آسمون شب مثل آسمون کویر و دریا دیده بشه. اون‌قدر باشکوه که باعث بشه تمام مردم زمین چند لحظه از محدودیت زمین آزاد بشن و به بی‌نهایت و سکوت پرشکوه بالای سرشون نگاه کنن و چشم ازش برندارن. به این بی‌شمار نقطه‌ٔ نورانی، به تاریخ مجسم جهان نگاه کنیم و یادمون بیاد که جهان میلیاردها سال پیش از ما هم وجود داشته و ما تنها نقطهٔ آبی رنگ‌پریده‌ای در آن هستیم!
  دل ما شهرنشین‌ها برای آسمون واقعی تنگ شده.

 • حاصل کارگه کون و مکان این همه نیست // باده پیش آر که اسباب جهان این همه نیست
  پنج روزی که در این مرحله مهلت داری // خوش بیاسای زمانی که زمان این همه نیست

  امیدوارم که امسال ما مردم جهان ارزش حیات بر روی سیاره زمین و تنوع زیستی و اقلیمی اون رو بیشتر از گذشته بدونیم و به مادرمون زمین احترام بیشتری بذاریم. بدونیم که همه ما موجوداتی فضایی هستیم که به طور تصادفی (یا هدفمند) در گوشه ای از کائنات لحظه ای فرصت زندگی یافتیم. مطمئناً یافتن کوچکترین نشانه ای از موجودات فرازمینی بسیار مهم و هیجان انگیز خواهد بود امآ مهم تر از اون اینه که بدونیم “آب در کوزه است و ما تشنه لبان گرد جهان می گردیم”.

  • ستاره درخشان

   سلام.
   منظورتان از ( همه ما ) چی بود؟
   بر این باورید که ما انسان ها ، هدفمند در گوشه ای از کائنات لحظه ای فرصت زندگی یافتیم؟

 • آرزو می‌کنم در سال جدید دانسته‌های بشر از ماده و انرژی تاریک به قدری افزایش یابد که نطفه‌ی استفاده از آن‌ها در فناوری‌های آینده از همین امسال شکل بگیرد. چیزی در حد سال ۱۹۰۵ برای فیزیک یا ۱۹۲۷ (کنفرانس سلوی، بحث‌ها و عکس‌ معروف آن) و بلکه بیش از آن سال‌ها.
  آرزوی دیگرم هم این است که برنامه‌ریزی ایجاد یک پایگاه در کره‌های ماه و مریخ انجام شود و مقدمات آن به‌گونه‌ای فراهم شود که شروع این پروژه‌ها را از همین امسال بدانیم.

 • “دخترک عشق فضا”

  آرزوم تو سال۹۲اینه که تو اهواز نجوم رو جدی تر بگیرن.وقتی تو برنامه های جشن یوری دیدم اهواز هیچ برنامه ای نداره واقعا دلم وا۳ خودم و کسایی که تو اهواز عشقشون به نجوم مثل منه سوخت…

  • همشهری

   با نظرات تو موافقم اما ………………………………………..

   • “دخترک عشق فضا”

    باز خداروشکر یه همشهری پیدا شد که درکمون کنه!

 • متین

  آرزو دارم که درک ما از جهان اطرافمون بیشتر بشه.

 • ستاره

  آرزو میکنم توی همه شهرها و روستا ها انجمن نجوم تشکیل بشه تا علاقمندای نجوم بتونن دور هم جمع بشن و نجوم یاد بگیرن چون خیلی ها هستن که نجومو دوست دارن ولی جایی رو نمی شناسن که به اونا کمک کنه و به این نیازشون جواب بده.
  توی روستاها با این آسمون صافی که داره واقعا جای انجمن نجوم و اساتید نجوم خالیه که به مردمش بگه این چراغای زیبای آسمون چی هستن. به نظر من اگه نجوم توی روستاها و شهرهای کوچک بیشتر جدی گرفته بشه رصدگرای خیلی خوبی میشه تحویل جامعه نجومی ایران داد که یقینا میتونن برای ما افتخار آفرین هم باشن چرا که توی شهرای بزرگ فقط هر چند وقت یه بار یه گشت رصدی میذارن اما توی شهرای کوچک و روستاها هر منجم آماتور یا رصد گر علاقمند میتونه هرشب برنامه رصدی داشته باشه بدون هزینه سفر چرا که آسمون صاف و پرستاره همیشه در اختیارشه.

  • “دخترک عشق فضا”

   جانا سخن از زبان ما میگویی…

 • سحر

  آرزو میکنم توی شهرمون یه رصد خونه درست بشه تا بتونم از توی رصدخونه به آسمون نگاه کنم.آرزو دارم بتونم یه روزی سحابی ها به خصوص سحابی جبار رو به همون شکلی که توی عکسا هست با چشمای خودم از توی یه رصدخونه ببینم
  به امید روزی که توی همه شهرهای ایران یه رصدخونه باشه

  • SARA

   سحر جان نگفتی شهرتان کجاست.

  • البته اینو در نظر بگیر که با تلسکوپ هم شما هیچ وقت اون رنگ هایی که در عکس ها هست رو نمی بینی، اونها نتیجه نوردهی طولانیه

 • علی شکوری

  اگه من بردم  لطفا یه زنگ بزنین نیم ساعته خودمو میرسونم.علی ۱۲ساله از ماه

  • “دخترک عشق فضا”

   تلفن شما تو ماه آنتن میده؟؟؟؟؟؟

 • حسام

  آرزو میکنم موجودات هوشمند دیگه ای هم تو راه شیری پیداشه

  ومن برم و با اونا زندگی کنم

 • فاطمه

  دغدغه ی این روز های من اینه که رویا های نجومی که برای خودم تخیل می کنم و حالم رو خوب می کنه به واقعیت تبدیل میشه یا همیشه قراره یک مسئله ای باشه که شب قبل از خواب بهش فکر کنم؟ امیدوارم اگر پارسال، مخصوصا بهمن و اسفند کم تر چنین اتفاقاتی اقتاد، امسال اتفاقات خوش نجومی بیش تری داشته باشم،خداکنه.

 • سروش

  آرزوی من اینه که ماهواره های ایران موجود فضایی کشف کنند.

 • احمد

  فناوری فضایی ایران هم زمان با کشور های پیشرفته ی دنیا و بلکه جلوتر از آن ها پیشرفت کند.

 • احسان

  برخورد یک سیارک کاملا آهنی با قطر ۵ کیلومتر و سرعت ۴۰ کیلومتر در ثانیه(!) و زاویه ۴۵ درجه دقیقا در وسط ایران ( قدرت برخورد معادل ۸^۱۰ مگاتن تی.ان.تی ، قطر دهانه‌ی برخوردی نهایی ۱۳۲ کیلومتر ، عمق ۱٫۲۹ کیلومتر) و البته دیدن این برخورد قبل از مرگم از فاصله ۳۰۰ کیلومتری ! میدونم این ارزوی چندان دلچسبی نیست و کسی از این ارزو استقبالی نمی کنه ! بنابراین یه ارزویی معقول تر ، امکان پذیر تر و خوشایند میکنم . رخ دادن یک انفجار ابر نواختر در فاصله نه چندان دور به طوری که برای چند روز در روشنایی روز هم دیده شود
  (حداکثر قدر مورد نظر : ۱۰- ) فکر میکنم دیگه بعد از ۴۰۰ سال وقتش باشه

  • سحر

   عجب آرزویی!!! با اولی که اصلا موافق نیستم ولی دومیش آرزووووومه. واقعا کاش یه ابرنواختر رخ بده و ما هم بتونیم ببینیمش از همون پرنورایی که شما گفتین کاااااش

 • “دخترک عشق فضا”

  کانوت جان لطف کن کسایی که میخوای به عنوان برنده انتخاب کنی رو از بین کسایی انتخاب کن که کمترین لایک رو داشتن.چون به نظر من اینجا هیچ کس کسی رو جز خودش لایک نمیکنه…والا!

  • سحر

   عزیزم این قانون این مسابقه هست که “هرکی بیشترین لایک مثبت رو داشت برنده میشه” یعنی کانوتی ها اینطوری اعلام کردن

  • آرش

   با سلام. باید به این نکته اشاره کنم که برنده های جایزه نفدی توسط خود کانوت انتخاب میشوند و نه توسط لایک ها و به سه نفری که بیشترین لایک ها را داشته باشند یک کیت ماکت هدیه داداه خواهد شد. بنابراین دو برنده اصلی آنهایی هستند که از نظر کانوتی ها زیبا ترین آرزو ها را نوشته اند پس حق به حق دار میرسد.

 • سحر

  خسته نباشید کانوتی های عزیز
  برنده ها کی اعلام میشه؟

 • ستاره درخشان

  سلام.
  آرزوهایم را به دوقسمت تقسیم میکنم:
  ۱)برای عموم مردم
  آرزویم این است که روزی تمام مردم سرزمین ام مثل گذشتگان شان به علم نجوم(و هیئت)اهمیت بدهند و این علم،یکی از علوم مطرح شود.
  حداقل دوربین دوچشمی یکی از ابزارهای در دسترس (مثل موبایل) باشد.
  شب ها بدون دیدن آسمان خوابشان نبرد.
  ۲)برای دولت مردان
  سیاست شان به نحوی باشد که تلویزیون در ساعات پربیننده (به جای سریال های مسخره)برنا مه های نجومی پخش کند(چرا که در آن زمان،نجوم مورد علاقه عموم شده).
  برنا مه های نجومی ،برنامه های ثابت تلویزیون باشد.(البته اگر شبکه ای فقط به نجوم اختصاص یابد بهتر است)
  رشته ای به نام نجوم در دوره کارشناسی (مشترک همه رشته ها و ترجیحا بدون کنکور )در نظر بگیرند و همه با افتخار بگویند : رشته مان نجوم است (نه مهندسی و پزشکی!!) .

 • ستاره درخشان

  سلام.
  تازه همین امروز عصر سوال مسابقه را خواندم !کاش سوال را برایمان ایمیل میکردید.
  اگر ممکنه زمان پاسخ دهی تا همین امشب باشد ولی زمان رأی‌دهی به نطرات، تا چند روز دیگر ادامه داشته باشد.
  تشکر

 • علی

  سلام.
  آرزو میکنم که برنامه آسمان شب(آقایان صفاریان پور)پای ثابت برنامه های شبکه ۴ باشد و به موقع پخش شود!!

  • “دخترک عشق فضا”

   به موقع پخش میشه که!.

   • علی

    نه،خیلی وقت ها دیرتر پخش میشه و درزمان اصلی اش ، برنامه ای مثل راز پخش میشه!!

 • پرسش و پاسخ

  مهلت ارسال نظرات و امتیازدهی به‌پایان رسیده است. شنبه‌ هفدهم فروردین نتایج اعلام می‌گردد.
  با تشکر

 • محمد

  امیدوارم باز هم از این گونه نظرسنجی ها در سایت قرار دهید

 • یک آرزوی شخصی ، یک آرزوی ملی و یک آرزوی جهانی _ شخصی :همه اونهایی که به ضرورت تلسکوپ در مطالعاتشون پی بردند بتونن یک دونه خوبش رو بخرن ( خودم هم جزو اونام)_ ملی : ما ایرانیها خیلی از علم نجوم عقبیم و زیاد به حساب نمی اییم، آرزوم اینه توی این سال کشورمون توی این علم از حاشیه بیرون بیاد _ و آرزوی جهانی که برای تمام عاشقان نجوم در سراسر دنیا دارم و از همه مهمتره : آرزو می کنم کرم چاله ای که در حد تئوری هست محقق بشه
  تا برای سفر به نزدیکترین ستاره میلیونها سال وقت نخواهیم.

 • هادی

  آرزوی نجومی من هم اینه که دوستان فضاییمون بیان رو زمین دستمونو بگیرن و از دست دود و دمو درس وکلاس و خرج و برج و هر چیز ناخوشایندی که رو زمین وجود داره خلاصمون کنن ببرن اونجایی که همیشه تو رویاهامون آرزوی رفتن به اونجا رو داشتیم مثل انیمیشنهای والت دیسنی

 • shabanehrooz

  مهلتش تموم شده ؟

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی