لطفاً در اطراف تهران چند محل مناسب رصد معرفی کنید که آسمان نسبتاً تاریک داشته باشد.

پاسخ اختصاصی به کانوت:

مدرس نجوم و عکاسی، طبیعت‌گرد و منجم آماتور

رصدگاهی درنزدیکی فیروزکوه- عکس از امیر حسین خرم

رصدگاهی در نزدیکی فیروزکوه – عکس از امیرحسین خرم

می‌دانم که یافتن یک مکان تاریک و البته نزدیک برای فعالیت‌های رصدی برای منجمان تهرانی به یک دغدغه تبدیل شده است با این‌حال شرط تاریکی آسمان و نزدیکی به تنهایی کافی نیست! چراکه ممکن است سایت‌های در اطراف تهران باشند که به لحاظ seeing تاریک، مرتفع و عاری از غبار محیطی باشند اما به دلیل فاصله‌داشتن از جاده (منظور مسیرهای انحرافی است) و عدم امنیت کافی مناسب نبوده و چه بسا خطرناک هم باشند.

پیش از خروج از شهر بایستی حتماً از محیطی که قرار هست در آنجا برنامه‌ی شب‌مانی داشته باشید اطلاعات کافی کسب کنید. این اطلاعات را می‌توان از طریق دوستان مطلع و یا مردمان محلی به دست آورد متاسفانه به علت آلودگی شدید نوری تهران که تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری هم کاملاً بر روی دید شبانه تاثیر می‌گذارد، انتخاب‌ها بسیار محدود هستند! با این همه به ذکر چند نقطه که خودم تجربه رصد شبانه را در آن مکان‌ها داشتم می‌پردازم. اگر رصد در فصل گرم انجام می‌شود پیشنهادم مناطق مرتفع و کوهستانی است. ارتفاعات آهار در جاده فشم – تهران و یا در روستای شکرآب (کمی بالاتر از آهار) بدلیل فاصله‌ی نزدیک و آسمانی تاریک انتخاب بدی نیستند اما ایرادشان وجود ارتفاعات بلند بخصوص در ناحیه‌ی جنوبی آسمان است. و یا در جاده‌ی فیروزکوه روستای سید آباد. همینطور منطقه‌ی دوآب در جاد‌ه‌ی فیروزکوه-ایوانکی تاریک و بسیار نزدیک هستند. در فصول سرد سال به دلیل قرار گرفتن شهر تهران در ناحیه‌ی شمالی کشور انتخاب‌های زیادی وجود ندارد! چون به هر سمت جغرافیایی از شهر که حرکت کنید،هوا حسابی سرد است! اما به نظرم بیابان‌های ناحیه جنوبی استان تهران و مرز آن با استان قم مثلاً قلعه سنگی و یا کاروانسرای دیرگچین به دلیل ارتفاع کم‌شان و عدم تمرکز رطوبت هوای سرد، انتخاب بهتری باشند.

اگر شما هم مکان مناسبی برای رصد (نزدیک تهران یا هر شهر بزرگ دیگر) سراغ دارید می‌توانید آن را در بخش دیدگاه در پایین همین صفحه به رصدگران دیگر اطلاع دهید.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی