شاتل چگونه در فضا که خلاء هست به حرکت در می‌آید؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

کارشناس ارشد مهندسی هوافضا، پژوهش‌گر دینامیک پرواز

15

برای پاسخ به این پرسش ابتدا باید اشاره کنم که شاتل فضایی یکی از ۵ وسیله‌ای است که در کلاس «پرنده‌های فضایی» یا «SpacePlaneها» قرار می‌گیرند. طبق تعریف «پرند‌ه‌ی‌فضایی» به وسیله‌ای گفته می‌شود که هم توانایی پرواز خارج از جوّ را دارد و هم می‌تواند از محیط جوّ برای پرواز استفاده کند. برای این کار پرنده‌های فضایی باید برخی مشخصه‌های یک فضاپیما و برخی مشخصه‌های یک هواپیما را هم‌زمان داشته باشند.

با در نظر گرفتن این نکته که پرواز فضایی شاتل هیچ تفاوت چشم‌گیری با سایر فضاپیما‌ها ندارد. شاتل فضایی مانند فضاپیماهای دیگر و فارغ از توانایی‌های آیرودینامیکی خود، از طریق راکت‌های کمکی و موتور موشکی‌ پرقدرت خود از جوّ خارج می‌شود و در مدار قرار می‌گیرد. در تمام مدتی که شاتل فضایی در فضا قرار دارد مانند دیگر فضاپیما‌ها بدون نیاز به جوّ و با در اختیار داشتن موتور‌های کنترل عکس‌العملی و سامانه‌ی پیشرانش اصلی خود می‌تواند هر نوع تغییر وضعیت دورانی یا تغییر مسیر و اصلاح مداری را به انجام برساند.

فقط پس از بازگشت به جّو و در حضور جوّ غلیظ شاتل فضایی می‌تواند از قابلیت‌های پرواز جوّی خود استفاده کند و با استفاده بال‌ها، خود را در مسیر فرود افقی روی باند قرار دهد. قابل ذکر است که شاتل فضایی یک هواپیمای کامل نیز نیست، به این معنا که با بال‌های کوچکش فقط توانایی هدایت مسیر در حین کاهش ارتفاع را دارد و در صورت عدم موفقیت در فرود نمی‌تواند دوباره اوج گرفته و با دور زدن باند، عملیات فرود را دوباره تکرار کند.

موارد دیگر پرنده‌های فضایی می‌توان به X-15، بوران (شاتل ساخت روسیه)، اسپیس‌شیپ‌وان و X-37 اشاره کرد. همه این موارد در اصل فضاپیما‌هایی هستند که با مجهز شدن به سطوح آیرودینامیک، توانایی فرود افقی روی سطح زمین را پیدا نموده‌اند و نباید از توانایی آن‌ها در پرواز خارج جوّی تعجب کرد.

  • کاوه

    سپاس فراوان از شما

  • تا اونجا که در ویکی پدیا یک نفر ذکر کرده بود البته اون مدل شاتل آزمایشی بوران که معادل اینتپرایز آمریکایی بود، به خاطر داشتن ۴ موتور توربوفن توانایی پرواز از روی باند رو داشت، البته نه به فضا، برای اینکه بره تا یه ارتفاعی و آزمایشات آیرودینامیکی رو انجام بده، در حالی که اینترپرایز(مدل آزمایشی شاتل که دوستداران سریال استارترک اسمش رو پشنهاد داده بودن)باید با یه هواپیمایی به یه ارتفاعی رسونده میشد تا بعد از رها شدن بتونه آزمایشهای آیرودینامیک رو انجام بده.
    البته نمی دونم در رابطه با بوران که خود شاتل main rocket engine  این مانور ها چطور امکانپذیره؟

تمام حقوق این سایت برای © 2017 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی