در عکاسی نجومی بهتر است بودجه‌ی خود را صرف خرید لوازم جانبی کنیم یا این که مقر استوایی بخریم؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

نویسنده و ترویج‌دهنده‌ی نجوم، عکاس آسمان شب، مدیر پروژه‌ی بین‌المللی جهان در شب

یکی از مهم‌ترین لوازم جانبی در عکاسی نجومی بدون شک مقر استوایی است. اما این‌که چه نوع مقر استوایی را برای چه کاری استفاده ‌کنیم نیاز به دانشی دارد که شما چه هدفی را در عکاسی نجومی دنبال می‌کنید. در اصل اگر فردی به دنبال ثبت اجرام اعماق آسمان در تصاویر نجومی باشد باید کم‌کم به سراغ ابرازهای اپتیکی بزرگ‌تر، یعنی تلسکوپ، برود تا بتواند جزییات عمیق از آسمان را که معمولاً بسیار کم‌نور و گاهی هم کوچک‌اند ثبت کند. تلسکوپ‌هایی که برای عکاسی نجومی ساخته می‌شوند اندکی متفاوت از تلسکوپ‌های رصدی‌اند، مثل تلسکوپ‌های شکستی کم‌نقص در رنگ و خطای کروی که به آن‌ها تلسکوپ‌های آپوکروماتیک می‌گویند یا تلسکوپ‌های نیوتنی تصحیح شده که میدان دید تختی ارائه می‌دهند و در عین حال بسیار سریع عمل می‌کنند یعنی نسبت کانونی کمی دارند. اما این ابزارها بسیار سنگین‌‌اند و عکاس برای نصب روی سه‌پایه‌ی عکاسی با مقر استوایی گاهی دچار مشکل می‌شود. به این ترتیب مقرهای استوایی تلسکوپی که در ابعاد و وزن‌های بزرگ‌تری از مقرهایی استوایی جمع‌و‌جور و قابل‌حمل‌اند مناسب چنین افرادی است.

polarie_w_tripod-and-cameraاما اگر شما جزو آن دسته از عکاسان نجومی هستید که مایلید با یک دوربین جمع‌و‌جور و لنز دوربین عکاسی کار کنید تا تلسکوپ، یا اگر تلسکوپی هم دارید تلسکوپ شکستی بسیار جمع‌وجور و سبکی است، در آن حالت مقرهای استوایی‌ای ساخته شده که هم به کار عکاسی نجومی اعماق آسمان با میدان دید باز می‌آید و هم برای عکاسی نجومی با منظره یعنی سبک زمین و آسمان که ما در پروژه‌ی توآن به‌طور مشخص دنبال می کنیم کاربرد دارد. در اصل این مقرها باید بسیار سبک باشند تا کسی که در طول شب از جایی به جای دیگر منتقل می‌شود و دائم در سفر است بتواند آن‌ها را راحت با خودش حمل کند. یکی از این انتخاب‌ها مقری به نام  پولاری (Polarie) از کارخانه‌ی ویسکن ژاپن است که در حال حاضر کوچک‌ترین مقرر استوایی برای چنین فعالیتی است و می‌تواند وزن حدود سه کیلوگرم را حمل کند یا مقری به نام اِستارترَکر که وزن تحمل کمی بیشتر دارد اما خودش هم بزرگ‌تر است یا استروترک که ساخت کارخانه‌ای در انگلستان است و تحمل وزن بیشتر دارد اما محدودیت کار دو ساعته دارد چون بعد از دو ساعت دوباره باید اهرمش به محل اول برگردد وموتور آن شارژ شود.

Orion_Widefield_JK_L--1

 به این ترتیب یکی از این ۳ تا مقرر را می‌توانید انتخاب کنید که من شخصاً در این یک سال و نیم اخیر بیشتر از مقرر پولاری به خاطر ابعاد کوچکش استفاده کردم و دقت معقولی که در کارهای مورد نیاز عکاسی زمین و آسمان دارد. دقت کنید که شاید به نظر برسد در عکاسی زمین و آسمان که ما منظره‌ی زمینی را در میدان دید داریم سه پایه کافی باشد. همین‌طور هم است به خاطر دوربین‌های با حساسیت بالای امروزی که در انواع DSLR می‌بینیم امکان این وجود دارد که تا نوردهی ۳۰ ثانیه (پیش از آن‎که بر اثر چرخش زمین و البته اثر شهودی آن یعنی چرخش آسمان بالای سر ما، ستاره‌ها در تصویر ثبت شده خط بیندازند) منظره‌ی زمین را با نور ستاره‌ها، ماه یا حتی آلودگی نوری موجود در افقی دیگر ثبت کنیم. اما برخی از سوژه‌ها هستند که با مقرر استوایی می‌توانند بسیارعمیق‌تر شوند و کماکان با استفاده از یک سرعت موتور میانی بین حرکت آسمان و زمین ثابت – که سرعت یک‌دوم در این مقررها برای این کار تعبیه شده است – به اعماق بیشتری از آسمان رسید و در عین حال زمینه را هم روشن‌تر کرد پیش از این که بر اثر حرکت موتور محو شود. در عین حال وقتی که یک عکاس نجومی مقر استوایی قابل حمل‌و نقل دارد می‌تواند چندین زمینه کار خودش را رشد بدهد، یا به سراغ عکاسی زمین و آسمان با جلو‌ه‌های هنری و آموزشی برود  یا به سراغ عکاسی عمیق از آسمان در میدان دید باز برود و حتی به دنبال پروژه‌های علم‌گرا باشد از ثبت دنباله‌دارهای جدید گرفته تا حتی جست‌وجوی نواخترها یا ستاره‌های متغییر. خیلی از این‌ پروژه‌ها در عکاسی با میدان دید باز انجام می‌شود. مثلاً دنباله‌دارهایی هستند که با لنزهای تله‌ی بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلی‌متر کشف می‌شوند. حتی پروژه‌هایی برای ثبت سیارات فراخورشیدی و متغییرهای جدید وجود دارند که با لنزهای تله‌ای بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر انجام می‌شوند و در این پروژه‌ها حتی به سراغ تلسکوپ هم نرفته‌اند.

main_polarie--1

 به این ترتیب می‎‌شود با چنین مقرهایی کارهای متنوعی انجام داد، گشتی در عکاسی نجومی علمی زد، گشتی در عکاسی اعماق آسمان زد و همین‌طور تمرکزی بر عکاسی زمین و آسمان کرد. نسبت به فیلتر و لوازم جانبی شاید مقرر استوایی وسیله‌ای با کابردهای بیشتر باشد (اگر این‌ها بودجه‌ی یکسانی را می‌طلبند).

 

 

  • چرا در گذشته توجه دانشمندان مسلمان بیشتر به سمت علم نجوم و اخترشناسی بوده است؟

  • Alireza rahimi

    واقعا از لطفتون ممنونم که پاسخ پرسش بنده را دادید.بخصوص اینکه آقای امین تفرشی پاسخ دادند و هم فایل صوتی را قرار دادید واقعا سپاس گزارم.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی