خورشید چند سال دیگر می‌میرد؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

کارشناس ارشد اخترفیزیک٬ پژوهشگر فیزیک خورشید و منجم آماتور باسابقه

وقتی صحبت از مرگ یک ستاره می‌شود بیان‌گر این است که مراحل دیگری هم برای زندگی آن قابل تصور است؛ ستاره‌ها متولد می‌شوند، زندگی می‌کنند، جوانی و میان‌سالی خود را طی می‌کنند و سپس قدم در کهن‌سالی می‌گذارند، پیر می‌شوند و می‌میرند. نکته‌ی مهمی که وجود دارد این است که گذران همه‌ی این مراحل بسیار زمان‌بر است و عمر ستاره‌ها خیلی طولانی است. هنگامی که ستاره‌ای مثل خورشید که ۴/۵ میلیارد سال پیش شکل گرفته است، به فاز پایدار تولید انرژی از طریق فرآیندهای هسته‌ای تبدیل هیدروژن به هلیوم می‌رسد و اصطلاحاً در تعادل هیدرواستاتیکی قرار می‌گیرد در مرحله‌ای از عمر خود واقع می‌شود که به مرحله‌ی «رشته‌ی اصلی» معروف است و اتفاقاً بیشتر عمر خود را هم در همین بخش سپری می‌کند. حضور ستاره در رشته‌ی اصلی تا زمانی ادامه می‌یابد که سوخت هیدروژنی موجود در هسته‌ی آن کم‌کم رو به پایان می‌رود و ستاره به مرور با نزدیک شدن به پایان عمرش از رشته‌ی اصلی خارج می‌شود. در این مرحله بسته به جرم و ترکیب شیمیاییِ ستاره پدیده‌های مختلفی امکان وقوع می‌یابند. انفجار ابرنواختری، منبسط شدن و تبدیل‌شدن به غول سرخ و … از جمله این رویدادهاست که در واقع شیوه‌های مختلف مرگ یک ستاره هستند.
در مورد خورشید آغاز این نابودی زودتر از ۵ میلیارد سال آینده نخواهد بود. خورشید تا آن زمان در رشته‌ی اصلی می‌ماند و کمابیش به همین صورت و با همین میزانِ تولید انرژی به حیات خود ادامه می‌دهد. بعد از آن در مدت زمان نسبتاً کوتاهی تبدیل به غول سرخ عظیمی می‌شود که شعاع آن حتی مدار زمین را نیز در برمی‌گیرد. خورشید به اندازه‌ی کافی پرجرم نیست که به‌صورت یک ابرنواختر منفجر شود و مرگی تدریجی و آرام خواهد داشت.

 • صدف

  اولا ممنون از سایت خوبتان. دوما من موضوع خورشید رو خیلی دوست دارم و جواب های آقای الطافی رو دنبال می کنم. نوشته های ایشون خیلی روان و آموزنده اند . این عکس هم خیلی مفید و جالب می باشد

  • محمد ساجد ملایری پور

   من هم با تو موافقم

 • Shima

  آقای الطافی از کسانی هستند که دقیق‌ترین جواب‌ها را به سوال‌ها می‌دهند. مشخص است که برای جواب دادن به سوال‌ها وقت می‌گذارند. شخصاً از ایشان ممنونم. و البته از کانوت عزیز

 • آذري

  ضمن عرض تشکر، می‌خواستم بدانم منظور از آن منفی ۳۰ درصد که روی عکس نوشته شده است چه بوده؟ آیا خورشید در آن زمان کمتر از ۳۰ درصد جرم فعلی را داشته یا ۳۰ درصد کمتر از الان بوده؟ اصلا آیا مربوط به جرم خورشید است؟

  • پرسش و پاسخ

   شعاع خورشید ۳۰ درصد از الان کمتر بوده است. شما می‌توانید در این‌ نمودار تغییرات شعاع٬ دما و درخشندگی خورشید را ببینید:
   نمودا تغییرات شعاع٬ دما و درخشندگی در طول عمر خورشید

   • آذري

    از پاسخ خوب و سریع شما سپاسگزارم، اما چون نام پاسخ‌دهنده مشخص نبود نمی‌دانم آیا خود آقای الطافی پاسخگو بودند یا خیر. امیدوارم خود ایشان بوده باشند. به هر حال ممنون.

 • لادن

  موضوع خورشید و کلا زندگی و مرگ ستاره‌ها موضوع خیلی جالب و هیجان‌انگیزیه. دلم می‌خواد ساعت‌ها پای صحبت آقای الطافی بشینم و درباره‌ی این موضوع بشنوم. البته تا به حال سعادت نداشتم که ایشان را از نزدیک ببینم اما از جوابهایی که داده‌اند معلوم می‌شود درباره‌ خورشید شناخت خوبی دارند.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی