تلسکوپ فضایی جیمز وب پس قرار گرفتن در مدار، تصاویری تا چه مقدار ژرف‌تر از هابل را می‌تواند ثبت کند ؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

روزنامه‌نگار علمی - مترجم کتاب‌های علمی از جمله راهنمای عملی اخترشناسی

013526_med

تلسکوپ فضایی جیمز وب که از آن به نسل بعدی تلسکوپ‌های فضایی یاد می‌کنند تفاوت‌های چشمگیری با تلسکوپ فضایی هابل دارد. درحالی‌که هابل با آینه‌ی اصلی به قطر حدود دو نیم متر در مداری با فاصله تقریبی ۵۵۰ کیلومتر از سطح زمین (مدارهای ارتفاع پایین) قرار دارد، تلسکوپ فضایی جیمز وب از آینه‌ای به قطر حدود ۶ و نیم متر برخوردار است و در نقطه‌ی لاگرانژِ شماره ۲ مدار زمین – ماه و پشت ماه، نسبت به زمین قرار می‌گیرد و البته تفاوت مهم دیگر ابزارهای شناسایی و تفکیک‌گرهای این تلسکوپ است.
یکی از اهداف علمی جیمز وب، مشاهده و ثبت رویدادهایی در مرز مرئی جهان و از جمله شکل‌گیری نخستین ستاره‌ها و کهکشان‌ها است اما باید توجه داشت که بخش اصلی و شاید مهم‌تر این ماموریت تنها نگاه به دورتر نیست بلکه توانایی بالای این ابزار در رویت و ثبت جهان در طول‌موج‌های نزدیک به فروسرخ است. یعنی مکانی از طیف که می‌توان اجرامی با دماهای کمتر، نظیر ابرهای غبار میان‌ستاره‌ای و قرص‌های تشکیل دهنده‌ی سیارات را آشکار کرد.
اگر مشکلی پیش نیاید و این ابزار با موفقیت در مدار خود قرار گیرد (دقت کنید که به دلیل فاصله این مدار برخلاف هابل، امکان تعمیر آن وجود ندارد) جهشی عظیم در داده‌های ستاره‌شناسی در گرایش‌های مختلف برداشته خواهد شد.
برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به دو کتاب الکترونیکی رایگان ناسا درباره‌ی هابل و جیمز وب در این نشانی مراجعه و آن‌ها را دانلود کنید. این کتاب‌ها در اصل برای آی‌پد طراحی شده‌اند اما اگر از این ابزار استفاده نمی‌کنید می‌توانید نسخه‌ی پی‌دی‌اف آن‌ها را دانلود کنید.

افزونه‌ی کانوت:

جیمز وب٬ چشم جهان‌نما

زندگی راحت زمینی با جیمز وب فضایی

 

  • محمد

    خیلی خیلی ممنون از جوابی که به من دادید .
    با آرزوی موفقیت و سربلندی برای شما آقای ناظمی و تمام دست اندر کاران وب سایت کانوت .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی