تازه‌ به نجوم علاقمند شده‌ام از ریاضی و فیزیک هم چیزی نمیدانم. چگونه می‌توانم یادگیری علم نجوم را ادامه دهم؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

روزنامه‌نگار علمی - مترجم کتاب‌های علمی از جمله راهنمای عملی اخترشناسی

astronomybnw

همان‌طور که در یکی از پرسش‌های پیشین (چگونه می‌توان اخترشناس شد؟) نیز به این موضوع اشاره کرده بودم ادامه‌ی نجوم در دو مسیر مختلف امکان‌پذیر است. نجوم آماتوری و نجوم حرفه‌ای. نجوم حرفه‌ای رشته‌ای دانشگاهی و تخصصی است که قطعاً مبتنی بر پیش‌نیازهای فیزیکی و ریاضیاتی است. مسیر آن مشخصاً از دانشگاه و آموزش‌های حرفه‌ای آکادمیک می‌گذرد.

اما نجوم آماتوری الزاماً نیازی به این پشتوانه ندارد. شما برای آشنایی با دنیای نجوم می‌توانید در هر سن و با هر پشتوانه علمی کار را آغاز کنید. پیش از اینکه علاقه و تخصص خود را در زمینه‌ی نجوم آماتوری – که بازه‌ی بسیار وسیعی را در بر می‌گیرد – تعیین کنید لازم است مقدماتی را از ستاره‌شناسی بدانید. برای درک عمومی از این مفاهیم نیازی به دانش ریاضیات یا فیزیک بالا نیست و می‌توانید از منابع مختلفی که به زبان فارسی نیز وجود دارد و از جمله کتب مقدماتی استفاده کنید. کتاب‌هایی نظیر نجوم به زبان ساده، فرهنگ نجوم و فضا و شناخت عالم همچنین کتاب راهنمای عملی اخترشناسی می‌توانند اطلاعات اولیه‌ی مناسبی را در اختیار شما قرار دهند.

به مرور زمان با تعیین زمینه‌ای که بیشتر به آن علاقه دارید می توانید مطالعات خود را در آن حوزه افزایش دهید. طبیعی است که هرچقدر در آن حوزه وارد شوید مطالعاتتان خاص‌تر می‌شود نیاز به برخی از ابزارهای ریاضیاتی و مفاهیم فیزیکی را می‌توانید در آن حوزه پیدا خواهید کرد. اما برای شروع تنها چیزی که احتیاج دارید علاقه و لذت بردن از ستاره‌شناسی است. در ابتدا نگران ریاضیات پیچیده و فیزیک نباشید وقتی به دام ستاره‌شناسی افتادید و اگر خواستید اطلاعات دقیق‌تری از ساز و کار طبیعت به دست بیاورید‌، ناگهان متوجه می‌شوید تا چه حد از مطالعه این مفاهیم و یادگیری ریاضیات مرتبط با آن لذت می‌برید.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی