به اختلاف ۵ درجه‌ای مدار ماه و مدار زمین به دور خورشید آگاهم پس چرا در آغاز هر ماه قمری که مقارنه رخ می‌دهد هلالی از ماه تشکیل نمی‌شود؟ در‌حالی‌که چون مراکز زمین و ماه و خورشید روی یک خط نیستند باید در همان حالت مقارنه هلالی از ماه از دید ناظر زمینی دیده شود در غیر این صورت باید خورشیدگرفتگی رخ دهد که اینگونه نیست؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

مدرس نجوم رصدخانه آموزشی زعفرانیه تهران - عضو تحریریه ماهنامه نجوم

nm_130708

واقعیت این است که بر خلاف آرای قدیمی، در لحظه‌ی مقارنه ماه و خورشید، اگر مراکز خورشید و ماه و زمین هر سه در یک امتداد نباشند و خورشیدگرفتگی شکل نگیرد، اندکی هلال ماه تشکیل می‌شود. برای مثال تیری لوگو (Thierry Legault) همین امسال توانست از هلال جوان ماه رمضان در لحظه‌ی مقارنه در ۸ جولای ۲۰۱۳ عکس بگیرد. برای مطالعه‌ی بیشترنگاه کنید به مقاله شکار هلال در لحظه تولد، نوشته‌ی محمدحسین الماسی در ماهنامه‌ی نجوم شماره ۲۳۰، صفحه ۸ و ۹ و همین طور لینک‌های زیر:

http://www.skyandtelescope.com/observing/highlights/The-Ultimate-New-Moon-Sighting-214970991.html

http://legault.perso.sfr.fr/new_moon_2010april14.html

لیکن به دلیل نزدیک بودن بسیار زیاد ماه به خورشید و از طرفی نازک بودن بسیار زیاد این هلال، معمولاً دیدن آن از زمین مشاهده‌پذیر نیست.

بنابر نظر معروف آندره دانژون، هلال ماه در جدایی زاویه‌ای بیشتر از ۷ درجه تشکیل و در حقیقت از زمین مشاهده‌پذیر می‌شود و اصولاً هلال شکل می‌گیرد.

البته به تازگی هلال‌های ماه با جدایی زاویه‌ای اندکی کمتر از ۷ درجه نیز با تلسکوپ رویت شده‌اند و درستی این نظر محل بحث است.

 

 • REZVAN

  ببخشید میشه درمورد سه سیارک بزرگ منظومه شمسی توضیح دهید

 • مجید

  طبق تحقیقاتی که بنده داشتم حد دانژن اشتباهه و میشه ماه رو در زاویه های جدایی پایینتر نیز مشاهده کرد

  دانشمندان توانسته اند با رصد رادیویی ماه رو در زاویه ی ۳٫۵ درجه نیز رویت کنن
  با تشکر

 • nvd

  سلام خدمت آقای کوکرم من در سال تحصیلی ۹۳-۹۴ یکی از شاگردان شما بودم و می خواستم بدونم که برمی گردین به مدرسه سلام یا خیر؟

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی