به‌تازگی به نجوم علاقه‌مند شده‌ام و می‌خواهم دوربین دو‌چشمی تهیه کنم. لطفاً دوربین مناسبی برایم معرفی کنید؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

منجم آماتور، برنده‌ي چندین دوره از رقابت‌های رصدی ایران در رده‌ي دوربين دوچشمي

حق نشر تصویر: امیررضا کامکار

دوربین‌های دوچشمی جزو بهترین انتخاب‌های موجود برای ورود به دنیای نجوم آماتوری هستند. کاربری آسان، وزن کم و حمل‌و‌نقل آسان از جمله مهم‌ترین مزیت‌های دوربین‌های دوچشمی نسبت به تلسکوپ است.

برای مشخص کردن مدل دوربین‌های دوچشمی از دو عدد استفاده می‌کنیم. عدد نخست نشان دهنده‌ی بزرگ‌نمایی و عدد دوم نشان دهنده‌ی قطر عدسی شیئی دوربین است. به طور مثال دوربین ۷۰×۱۵ دوربینی است با بزرگ‌نمایی ۱۵ برابر و قطر عدسی شیئی ۷۰ میلی‌متر. بدیهی است که بزرگ‌نمایی و قطر دهانه‌ی مناسب جزو مهم‌ترین فاکتور‌ها برای انتخاب دوربین دوچشمی است. در بازار ایران دوربین‌های دوچشمی ۱۰۰×۲۵ و ۸۰×۲۰ از بهترین و پرفروش‌ترین دوربین‌های دوچشمی هستند. در رده‌ی پایین‌تر دوربین ۷۰×۱۵ انتخاب مناسبی است و اگر می‌خواهید دوربین‌تان را در دست بگیرید و اجرام پرنور آسمان را نظاره کنید دوربین ۵۰×۷ را به شما پیشنهاد می‌کنیم. اما این نکته را در ذهن بسپارید که قبل از هر چیز هدف خود را از خرید ابزار مشخص کنید و با توجه به هدف‌تان ابزار مناسب را انتخاب کنید. دوربین‌های دوچشمی برای رصد اجرام اعماق آسمان (به خصوص اجرام گسترده) مناسب هستند و اگر به دنبال نماهای نزدیک از سیارات، ماه و یا بازوهای یک کهکشان هستید دوربین‌های دوچشمی هیچ‌گاه به شما کمک نمی‌کنند.

افزونه‌های کانوت:

مقاله‌ای درباره مقایسه دوربین‌های دوچشمی

انتخاب دوربین دوچشمی

راهنمای انتخاب دوربین دوچشمی

  • محمد

    به نظر من دوربین های دو چشمی حتی با بزرگنمایی ۲۵برابر ، اگر قرار باشد در شهر های بزرگ مورد استفاده قرار گرفته شوند کارایی چندانی ندارند . ضمنا دوربین هایی با بزرگنمایی ۲۰ برابر و بیشتر دارای وزن زیادی می باشند و
    باید برای استفاده از آنها حتما سه پایه ای قوی تهیه کرد.

  • حسین

    با سلام،ممنون از توضیح خوب و مفید شما

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی