برنامه‌ی فرستادن انسان به مریخ در سال ۲۰۲۳ چقدر صحت دارد؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

کارشناس ارشد مهندسی هوافضا، پژوهش‌گر دینامیک پرواز

طرح خیالی از پروژه مارس وان

طرح خیالی از پروژه‌ی مارس وان

همان‌طور که می‌دانید برنامه‌ی ارسال بی‌بازگشت انسان به مریخ، طرح تجاری یک شرکت خصوصی با نام «مارس وان» است که بر اساس اطلاعات منتشر شده قصد دارد با ثبت نام از داوطلبان این سفر، نخستین گروه از آنان را یازده سال دیگر به مریخ فرستاده و نخستین کلونی مریخی را شکل دهد. این شرکت قصد دارد تا پخش زنده‌ی کلیه‌ی مراحل این ماموریت بزرگ را (از آموزش فضانوردان، فرایندهای پرتاب و زندگی فضانوردان در مریخ را) به یک شوی تلویزیونی بزرگ و پر درآمد تبدیل کند!

در برخورد با چنین خبری دو دسته واکنش رایج دیده می‌شود. دسته‌ی نخست واکنش شیفتگان سفرهای فضایی است. کسانی که در دوره‌ی اکتشافات فضایی و با رویای سفر سرنشین‌دار به مریخ بزرگ شده‌اند و با شنیدن این خبر هیجان‌زده شده و مشتاقانه پذیرای این کورسوی امید به تحقق رویای خود می‌شوند. اما دسته‌ی دوم واکنش کسانی است که کمتر احساساتی شده و با نگاه موشکافانه‌تری به برنامه‌ی ارائه شده از سوی این شرکت نگاه می‌کنند. نتیجه‌ی این نگاه موشکافانه چیزی جز بدبینی به برنامه‌ی زمانی ارائه شده از طرف شرکت نیست. حقیقت آن است که مقایسه‌ی این برنامه زمانی یازده ساله با برنامه‌ی زمانی برنامه‌هایی نظیر آپولو در دهه‌ی هفتاد یا کنجکاوی در ابتدای قرن جدید نشان از کم‌دقتی یا خوش‌بینی مفرط طراحان آن دارد. در مقابل این خرده‌گیری بدبینانه دسته‌ی اول ورود بخش خصوصی به این عرصه را وجه تمایز این برنامه با ماموریت‌های دولتی گذشته عنوان می‌کنند و معتقداند سودآوری تجاری موتور محرکه‌ی چنین برنامه جسورانه‌ای خواهد بود. با این وجود هر کس که با جزئیات و مشکلات بی‌شمار موجود در راه چنین پروژه‌های عظیمی آشنایی قبلی داشته باشد به راحتی نمی‌تواند پرتاب سرنشین‌دار سال ۲۰۲۳ را بپذیرد.

اگر بخواهم نظر شخصی خود را بگویم، باید خود را متعلق به هر دو دسته بدانم. طرح ارائه شده ایده‌ایست بس جسورانه و مطمئناً الهام‌بخش پیشرفت‌های بزرگی در عرصه‌ی سفر سرنشین‌دار به مریخ خواهد بود. بخش خصوصی نشان داده می‌تواند کارهای بزرگی را در زمان کمتر و با هزینه بسیار ناچیزی در مقایسه با سازمان‌های دولتی به انجام برساند. اما با این وجود کمی مجبورم به «پیچش مو» هم اشاره کنم. جزئیات فنی ارائه شده در کنار برنامه‌ی زمانی طرح، نه من و نه هیچ مهندس دیگری را قانع نمی‌کند. به راحتی نمی‌توان صداقت شرکت مارس‌وان را زیر سوال برد، فقط می‌توانیم مشتاقانه منتظر حرکت‌های بعدی آن‌ها بمانیم و امیدوار باشیم بلندپروازی طراحان این پروژه حداقل در توسعه‌ی ایده‌های سفر و زیرساخت‌های مورد نیاز آن نقش موثر بازی کند.

افزونه‌ی کانوت:

مقاله‎‌ای به قلم پوریا ناظمی درباره‌ی سفر به مریخ را اینجا بخوانید.

۷ راه سفر خصوصی سفر به فضا  را نیز اینجا بخوانید.

  • سلیمی

    سلام .یک سوال داشتم.چرا بازگشت از مریخ ممکن نیست؟جاذبه مریخ کمتر از زمین است پس چرا نمیشود؟
    یا علت جاذبه نیست؟آیا مشکل سوخت است که انسان تکنولوژی آن سوخت را ندارد؟یا بخاطر جو آنست؟مشکل هزینه هم که ذاتا اصلا هزینه هیچ مشکلی ندارد.سوخت آن خیلی گران تمتم میشود؟ یا مسافت؟ لطفا مرا راهنمایی کنید.

  • Ali

    Chetore mishe ye irani betone fazanavard nasa beshe?hatman Javab bedid  kheili moheme

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی