برای نصب انواع فیلتر به دوربین دوچشمی نیاز به چه قطعه‌ای داریم؟ لطفاً توضیح مختصری هم درباره‌ی نحوه‌ی عکاسی با دوربین‌های دوچشمی بدهید؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

عكاس و منجم آماتور، مترجم كتاب حيات در كيهان و مدير وب‌سايت پارس‌اسكاي

Filters

فیلترها به چند منطور در ستاره‌شناسی استفاده می‌شوند: رصد و عکاسی نجومی. فیلترها بیشتر برای تلسکوپ‌ها ساخته می‌شوند، برخی برای رصد خورشید در طول‌موج‌های مختلف ساخته شده و برخی برای رصد و عکاسی اعماق آسمان طراحی و تولید می‌شوند. بسته به نوع فیلتر و کاربرد آن در نجوم فیلترها طریقه‌ی نصب متفاوتی هم در تلسکوپ‌ها دارند. برای مثال فیلترهای عکاسی اعماق آسمان معمولاً در پشت تلسکوپ و بین دوربین یا سی‌سی‌دی و تلسکوپ جاسازی می‌شوند. فیلترهای خورشید اما به گونه‌ای دیگر و در جلوی تلسکوپ برای مهار نور خورشید نصب می‌شوند.

 در دوربین‌های دوچشمی به سبب کاربرد و کارایی که دارند و مکانی برای نصب فیلتر در آن‌ها پیش‌بینی نشده است از فیلترهای عکاسی نجومی اعماق آسمان در آن‌ها نمی‌توان استفاده کرد. دوربین‌های دوچشمی بیشتر کاربرد رصدی دارند و فقط برای رصد خورشید از فیلترهای مناسب در جلوی عدسی شیئی آن‌ها استفاده می‌شود. باتوجه به قطر شیئی دوربین دوچشمی باید از فیلتر خورشیدی با اندازه‌ی مناسب استفاده کرد. فیلتر باید طوری نصب شود که در حین رصد خورشید از جای خود تکان نخورده و احیاناً جدا نشود. رصد خورشید بدون فیلتر چه در دوربین دوچشمی و چه در تلسکوپ بسیار خطرناک و باعث از بین رفتن بینایی خواهد شد.

عکاسی نجومی با دوربین دوچشمی

همانطور که در بالا توضیح داده شد دوربین‌های دوچشمی بیشتر کاربرد رصدی دارند و با توجه به این که دوربین‌ها از پایه‌های قطبی شونده که امکان بهتری برای عکاسی در اختیار قرار می‌دهد استفاده نمی‌کنند ابزار مناسبی برای عکاسی آسمان شب نیستند. دوربین‌های دوچشمی امکان جدا کردن چشمی برای نصب دوربین عکاسی را هم به شما نمی‌دهند.

پس با روش پرایم فوکوس یا عکاسی مستقیم نمی‌توان با آن‌ها عکاسی کرد. بهترین روش برای عکاسی با دوربین‌های دوچشمی روش نصب غیرمستقیم دوربین پشت چشمی دوربین دوچشمی یا روش عکاسی آفوکال است. در این حالت دوربین عکاسی و دوربین دوچشمی  روی سه‌پایه در راستای هم قرار می‌گیرند و لنز دوربین مستقیماً نور خارج شده از دوربین دوچشمی را دریافت می‌کند. در برخی از دوربین‌های دوچشمی رابطی برای پوشش چشمی و لنز دوربین طراحی شده است (نظیر دوربین‌های دوچشمی زاورسکی) اما در اکثر دوربین‌های دوچشمی چنین رابطی به صورت استاندارد وجود ندارد. معدود دوربین‌های تک‌چشمی نیز امکان عکاسی آفوکال را دارند. برخی از این دوربین‌ها امکان جدا شدن چشمی برای عکاسی پرایم فوکوس را می‌دهند. نظیر دوربین‌های تک‌چشمی اکیوتر که چشمی آن‌ها باز شده و دوربین با یک رابط استاندارد عکاسی به آنها وصل می‌شود.

به‌تازگی برخی از دوربین‌های دوچشمی یک سیستم عکاسی داخلی اضافه شده است که امکان عکاسی دیجیتال از تصویری که می‌بینید را به شما می‌دهند. البته این دوربین‌ها کاربرد عکاسی نجومی ندارند. عکاسی نجومی با دوربین‌های دوچشمی به چند موضوع خاص محدود می‌شود. خورشید، ماه، سیارات و اجرام بسیار پر نور که نیاز به ردیابی با سه‌پایه‌های موتوردار ندارند.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی