اگر دانشمندان به این نتیجه برسند که زمان کوچ به مریخ است، آیا عمر این سیاره و به طور کل منظومه‌ی شمسی اجازه ادامه حیات در سیاره جدید را می‌دهد؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

روزنامه‌نگار علمی - مترجم کتاب‌های علمی از جمله راهنمای عملی اخترشناسی

221a

دو نکته درباره‌ی این پرسش قابل توجه است. یکی اینکه منظور از رسیدن به این نتیجه که زمان کوچ فرا رسیده است یعنی چه؟ دو حالت را می‌توان در نظر داشت یکی اینکه از نظر فنی آمادگی این کار را داشته باشیم و دیگری اینکه به حدی رسیده باشیم که دیگر زمین قابل زیستن نباشد و چاره‌ای جز مهاجرت نداشته باشیم.

در مورد اول رسیدن به نقطه‌ی فناوری لازم الزاماً به معنی اجرایی شدن یک پروژه نیست. برای این کار باید زمینه‌ی اقتصادی و سیاسی لازم نیز وجود داشته باشد. بنابراین در غیاب اراده‌ی سیاسی و از آن مهم‌تر توان اقتصادی، رسیدن به توانایی فناوری برای انجام دادن مهاجرت به سیاره‌ی دیگر که شامل مسایلی نظیر ساخت کلونی‌ها و در مقیاس بزرگتر از آن زمین سان کردن مریخ یا نقاط دیگر منظومه‌ی شمسی می‌شود، به تنهایی برای اجرایی شدن چنین پروژه‌ای لازم نیست. در سوی مقابل اگر به نقطه‌ای در آستانه‌ی خطر برسیم چنین کاری بدون ملاحظات عادی انجام خواهد شد و حتی شاید طراحان آن حاضر باشند ریسک‌های بالاتری را بپذیرند. دلایل زیادی وجود دارد که قبول کنیم ما امروز به سمت نقطه‌ای می‌رویم که چنین تلاشی ضروری خواهد بود: تغییرات اقلیم در اثر دخالت انسانی، افزایش بی‌رویه‌ی جمعیت، کاهش منابع آب شیرین، کاهش منابع معدنی، نابودی منابع زیست محیطی، عدم توافق مردم زمین برای همکاری در برابر مشکلات مشترک، کمبود منابع انرژی، کمبود منابع غذایی و… ما را به این سمت حرکت می‌دهد. اگرچه به نظر می‌رسد هنوز حتی از نظر پتانسیل فناوری  تا نقطه‌ی امکان‌پذیر شدن چنین کاری زمان داریم. این در حالی است که برخی از آینده نگران و متفکران علمی نسبت به اینکه بشر بتواند تا پایان قرن بعدی میلادی – با ادامه‌ی روند فعلی – دوام بیاورد نگران هستند.

در بخش دوم باید گفت بله زمان لازم را در اختیار داریم. گونه ما به عنوان انسان‌های هوشمند حدود ۲۰۰ هزار سال پیش روی زمین پدید آمده است و  حدود ۷۰ هزار سال پیش از آفریقا خارج شده است. این مهاجرت در نهایت چیزی حدود ۱۵ هزار سال پیش با ورود انسان به قاره‌ی آمریکا کامل شده و انسان در سطح سیاره پراکنده شده است. اما نشانه‌های تمدن را به زحمت می‌توان به حدود ۱۰ هزار سال پیش رساند و بخش عمده‌ای از تحولات تمدنی ما در ۵ و به طور خاص تر۳ هزار سال گذشته رخ داده است. ما از قرن ۱۶ میلادی با مفهوم علم جدید آشنا شده‌ایم و از انقلاب صنعتی وارد دوران فناوری پیشرفته شده‌ایم. کمی بیش از ۱۰۰ سال قبل انسان توانست نخستین هواپیمای خود را بسازد، ۵۰ سال قبل نخستین سفر فضایی را انجام داد، اندکی بیش از ۲۵ سال است که شبکه‌ی جهانی وب به وجود آمده و اینترنت به نوعی که می‌شناسیم در دسترس است و تنها ۱۵ سال از تولد گوگل می‌گذرد. خورشید ما تا بیش از ۴ میلیارد سال دیگر به سوختن خود در شرایط کنونی ادامه می‌دهد و تا اندکی قبل از آن ما قابلیت زیستن روی زمین و یا مریخ و دیگر نقاط منظومه‌ی شمسی را داریم.

نگرانی اصلی در حال حاضر زمان پیش رو نیست بلکه زمانی است که ما می‌توانیم پیش از آنکه باعث ویرانی خود شویم روی زمین دوام بیاوریم و آیا این مدت به اندازه‌ای کافی هست که بتوانیم پایگاه‌های امنی فراتر از زمین بسازیم یا نه.

 

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی