انواع حرکات زمین (چه کوتاه‌مدت و چه بلندمدت) را به همراه دوره‌ی تناوبشان شرح دهید؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

روزنامه‌نگار علمی - مترجم کتاب‌های علمی از جمله راهنمای عملی اخترشناسی

Kydieu05

اگر فکر می‌کنید در جای خود روی زمین محکم و ثابت ایستاده‌اید دوباره فکر کنید. شما به همراه زمین در حال حرکت هستید و حرکت‌های مختلفی را تجربه می‌کنید. موارد زیر بارزترین حرکت‌های سیاره‌ی زمین هستند:

۱- حرکت وضعی: به طور بدیهی سیاره‌ی زمین به دور محور گردش خود در حال چرخش است. این حرکتِ وضعی، عامل به وجود آمدن شبانه‌روز بوده و ۲۳ ساعت و ۵۶ دقیقه طول می‌کشد. به دلیل همین حرکت وضعی است که در آسمان شاهد طلوع و غروب سیاره‌ها، ستاره‌ها و سایر اجرام سماوری هستیم. این حرکت از جهت غرب به شرق اتفاق می‌افتد (درنتیجه خورشید از شرق طلوع می‌کند) و اگر روی استوای زمین قرار داشته باشید با سرعتی معادل ۱۶۰۰ کیلومتر بر ساعت به همراه زمین، در حال حرکت، تحت تاثیر حرکت وضعی زمین خواهید بود. دوره‌ی تناوب این حرکتِ وضعی روزانه به دلیل تاثیرات کشندی به آهستگی در حال آرام شدن است. همچنین ممکن است تحت تاثیر برخی از سیستم‌های عظیم آب و هوایی به طور نامحسوس و بسیار ناچیزی، اندکی آهسته یا تندتر شود.

۲- حرکت تقدیمی: امتداد محور زمین در آسمان همانند یک فرفره جابجا می‌شود. این جابجایی و تغییر محور دوران زمین را حرکت تقدیمی می‌نامند و هر ۲۶ هزار سال یک بار یک دایره را در آسمان تکمیل می‌کند. این حرکت به خاطر تاثیر برآیند نیروهای گرانشی وارد بر زمین است و تاثیری که از آن مشاهده می‌شود تغییر امتداد قطبین سماوی است. در حال حاضر امتداد محور دوران زمین و در نتیجه قطب شمال سماوی، در نزدیکی ستاره‌ی قطبی است اما به دلیل این حرکت محل قطب شمال سماوی در طول این بازه ۲۶ هزار ساله جابجا می‌شود.

۳- زمین در عین حال به همراه ماه سیستمی دو‌تایی را تشکیل می‌دهند. اگرچه به نظر می‌رسد ماه به دور زمین در حال گردش است اما در واقع ماه و زمین به دور مرکز جرم مشترکشان در حال چرخشند. به دلیل جرم بیشتر زمین این مرکز جرم بسیار نزدیک به سطح زمین قرار دارد اما به هر حال هر یک ماه قمری یک بار زمین این مرکز جرم را دور می‌زند.

۴- حرکت انتقالی: زمین بر روی مسیری بیضی شکل به دور خورشید در حال چرخش است. به دلیل همین حرکت ما شاهد بروز فصل‌های مختلف هستیم. مدت حرکت انتقالی زمین ۳۶۵٫۲۴۲۱۹۹ روز خورشیدی است. زمین با سرعتی معادل ۱۰۷ هزار کیلومتر بر ساعت در مدار خود به دور خورشید در حال حرکت است. ضمن اینکه حرکت روی این مدار نیز روی مسیری مستقیم انجام نمی‌شود و زمین درحین این حرکت اندکی از خط مدار خود بالا و پایین می‌رود.

۵- منظومه‌ی شمسی (شامل خورشید، سیاره‌ها و همه‌ی اجرامی که تحت تاثیر گرانش خورشید قرار دارند و از جمله زمین) در حال حرکت در کهکشان راه شیری است. جهت و سرعت حرکت تک تک ستاره‌ها در این حرکت درون کهکشانی متفاوت است و خورشید ما به همراه منظومه‌اش، با سرعت ۹۰۰ هزار کیلومتر در ساعت به سوی صورت فلکی شلیاق در حال حرکت است. با این سرعت چیزی حدودی ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون سال طول می‌کشد تا خورشید و در نتیجه زمین، یک بار کهکشان را دور بزند.
علاوه بر این حرکت‌ها، باید در نظر داشت که کهکشان راه شیری در حال حرکت درون خوشه‌ی محلی است. خوشه‌ی محلی کهکشانی نیز درون اَبَر خوشه‌ی محلی و اَبَرخوشه‌های محلی نیز در ساختاری بزگتر در حال حرکتند. همه‌ی این حرکت‌ها به اجزای کوچک‌تر این ساختارها و در نتیجه زمین نیز وارد می‌شود.

 • حمید پرهيزكار

  ممنون از پاسخ خوب آقای ناظمی و با تشکر از سایت خوبتون

 • ToX

  تابستان زمستان به خاطر حرکت تقدیمی زمین نیست (زوایه‌ی عمود بر زمین) درسته؟ چون اگر به خاطر حرکت انتقالی باشه که نیمکره‌ی جنوب و شمال هردو باید با هم تابستون و زمستون رو تجربه کنند!

  • مهدی

   بهرحال علت وجود فصول همین انتقالی است (فکر کنم منظور شما همین حرکت انتقالی است نه تقدیمی) و ایشون نگفتن بخاطر مدار بیضوی (که البته مدار بیضوی زمین بدور خورشید هم بی تاثیر نیست) و در واقع ترکیب حرکت انتفالی و انجراف ۲۳٫۵ درحه محور زمین نسبت به خورشید باعث تغییر فصول هستش.

 • سرعت حرکت انتقالی زمین دور خورشید ۲۹٫۸کیلومتر در ثانیه یا ۱۰۷۰۰۰کیلومتر در ساعت
  سرعت حرکت وضعی زمین ۴۶۵متر برثانیه یا ۱۶۷۴کیلومتر برساعت است.

 • محمد

  ممنون از پاسخ خوب شما . چند سوال از شما داشتم
  ۱ – مرکز جرم مشترک زمین و ماه در چه فاصله ای از سطح زمین قرار گرفته است؟
  ۲ – جرم زمین باید چند برابر جرم ماه باشد تا ماه تبدیل به قمر واقعی زمین شود ؟

  ۳ – ۱۱، ۱۲ ، ۱۵ ، ۲۰ و ۲۵ کیلومتر . اینها همه اعدادی هستند که در تمام کتابها و سایتها با عنوان ابعاد فوبوس قمر مریخ از آنها نام برده می شود . اندازه ی فوبوس دقیقا چند کیلومتر است؟

 • eli

  سلام من یک سوال داشنم:
  چرا ماه قمری ۲۹/۵ روزه است ئر صورتی که یک دور گردش با سرعت ماه ۲۸ روز است؟؟؟

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی