اختروش‌ها یا همان کوازار چه نوع اجرامی هستند و علت پیدایش آن‌ها چیست؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

پژوهشگر دوره‌ی پسادکتری در مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین

تصویر تلسکوپ‌ فضایی چاندرا در طول‌موج ایکس از کوازار  PKS 1127-145

تصویر تلسکوپ‌ فضایی چاندرا در طول‌موج ایکس از کوازار PKS 1127-145

اختروش‌ها یا کوازارها  هسته‌های فعال کهکشان‌های دوردست هستند و نام اختروش یا شبه ستاره برای این به آن‌ها داده شده است که اجرامی بسیار درخشان و نقطه‌ای همانند ستاره‌ها به نظر می‌رسند.

 ماهیت واقعی اختروش‌ها به درستی شناخته شده نیست اما  بر اساس آخرین مطالعات، اخترشناسان به این نتیجه رسیده‌اند  که انرژی عظیم اختروش‌ها از فروریزش مواد داخل اَبَرسیاه چاله‌ی مرکزی کهکشان‌های جوان تامین می‌شود. اختروش‌ها انتقال به سرخ بسیار بالایی دارند، به این معنی که آن‌ها با سرعت زیادی از ما در حال دور شدن هستند و بنا بر قانون انبساط عالم هابل  این نشان می‌دهد که در فاصله‌ی بسیار زیادی از ما قرار دارند. بنابراین نوری که ما از اختروش‌ها دریافت می‌کنیم مربوط به میلیاردها سال قبل است، زمانی‌که عالم بسیار جوان بوده است.

 اختروش‌ها از پُرانرژی‌ترین منابع شناخته شده در عالم هستند. انرژی تابش شده از یک اختروش معادل هزار میلیارد ستاره همانند خورشید است. این انرژی در تمام طول‌موج‌های الکترومغناطیسی تابش می‌شوند اما اوج انرژی  معمولاً  در محدوده پرتوهای فرابنفش و مرئی است. طیف تابش‌شده از اختروش‌ها بسیار با طیف یک ستاره تفاوت دارد و به این طریق می‌توان اختروش‌ها را از ستاره‌ها متمایز کرد. تا کنون حدود ۲۰۰۰۰۰ اختروش شناسایی شده است اما این همه‌ی اختروش‌های موجود در عالم را شامل نمی‌شود، چرا که تا به حال فقط بخش کوچکی از کل آسمان برای یافتن اختروش‌ها  رصد شده است.

مطالعه‌ی بیشتر

غرش سهمگین یک اختروش

نخستین ریزاختروش کهکشان آندرومدا

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی