آیا می‌توان از لنزهای زوم کانن برای عکاسی نجومی استفاده کرد و روی آن سرمایه‌گذاری کرد؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

عكاس و منجم آماتور، مترجم كتاب حيات در كيهان و مدير وب‌سايت پارس‌اسكاي

 Canon-Prime-Set-1q

لنزهای عکاسی در موضوعات متنوعی در نجوم کاربرد دارند.  لنزهای واید برای ثبت نماهای وسیع از آسمان شب یا ترکیبی از موضوعات زمین و آسمان شب مناسب‌اند. اما لنزها تله استفاده‌های خاصی در عکاسی نجومی دارند. به خاطر میدان دید کم‌تر و نمای بزرگ‌تر این لنزها معمولاً برای نماهای بزرگ از ماه، خورشید، مقارنه‌ها یا اختفاهای نجومی سیارات و همچنین ثبت نماهای بزرگ از اجرام غیر ستاره‌ای، سحابی‌ها ، راه کاهکشان، برخی کهکشان‌های پر نور و خوشه‌های ستاره‌ای کاربرد دارند. تفاوت عمده‌ بین لنزهای واید و تله در عکاسی نجومی علاوه بر میدان دید بسته‌تر لنزهای تله، محدودیت بیشتر در نوردهی است. با توجه به حرکت وضعی زمین و به تبع آن حرکت ظاهری ستارگان و اجرام در آسمان، در میزان نوردهی در عکاسی با لنزهای تله محدودیت‌هایی خواهید داشت. برای مثال با یک لنز تله ۵۰۰ میلیمتری با زاویه دید بسیار کم را در نظر بگیرید اگر با این لنز بخواهید از یکی از موضوعات نجومی بدون استفاده از موتور ردیاب قطبی عکاسی کنید فقط مجاز به ۱ ثانیه نوردهی هستید تا اجرام با توجه به حرکت زمین به صورت خط یا غیر شفاف در نیایند. در این حالت برای مثال باید اجرامی را انتخاب کنید که پر نور باشند و در اندازه‌ای باشند تا بتوان با یک ثانیه از آن‌ها تصویری مناسب تهیه کرد این جرم می‌تواند ماه، سیارات پر نور مثل عطارد، زهره، مریخ، مشتری و  زحل باشد. با لنز تله اجرام اعماق آسمان را با توجه به محدودیت نوردهی بدون موتور ردیاب نمی‌توان عکاسی کرد. شما با یک لنز تله ۱۰۰ میلی‌متر فقط ۶ ثانیه می‌توانید نوردهی کنید  تا ستارگان یا جرم مورد نظر به صورت خط یا غیر شفاف در نیایند. در جدول زیر محدودیت لنزهای عکاسی را برای عکاسی نجومی ببینید.

محدوده‌ی نوردهی بدون پایه ردیاب (ثانیه)

لنز (میلی‌متر)

۳۵

۸

۳۲

۱۰

۳۰

۱۵

۲۸

۱۸

۲۶

۲۰

۲۴

۲۴

۲۰

۲۸

۱۸

۳۵

۱۲

۵۰

۶

۱۰۰

۳

۲۰۰

۱

۵۰۰

۱/۲

۱۰۰۰

۱/۴

۱۵۰۰

پایه‌های قطبی تمام محدودیت‌های نوردهی را در لنز‌های واید و تله از بین می‌برند. مقرهای قطبی به صورتی طراحی شده‌اند که سرعتی همسان با حرکت اجرام آسمانی دارند پس دیگر محدود به نوردهی‌های ذکر شده در جدول بالا نیستید و می‌توانید نوردهی را بیشتر کنید. در نظر داشته باشید نوردهی حتی با پایه‌های قطبی نیز در زمان‌های طولانی تابع دوربین عکاسی نویز و خطای موتورهای مقر شما است. لنز مورد اشاره شما لنز کانن ۱۸ ۵۵ یک لنز زوم است که بازه‌ای بین ۱۸ میلی‌متر تا ۵۵ میلی‌متر روی دوربین‌های کراپ سنسور ایجاد می‌کند.

این لنز اگر از نوع قدیمی آن باشد کیفیت کمی دارد ولی سری جدید آن با نام  Canon EF-S 18-55 mm IS II به بازار امده که کیفیت خوبی دارد و خطاهای لنزهای قبلی در همین رده را ندارد . از این لنر برای عکاسی نجومی در موضوعاتی مثل مقارنه‌های سیارت و ماه، سیارات،  طلوع و غروب و صورت‌های فلکی، ستارگان راه شیری و … می‌توان استفاده کرد. در صورت استفاده از موتور ردیاب در عکاسی با این لنز تصاویر زیبایی می‌توان گرفت. عمده‌ی موضوعات عکاسی با این لنز در عکاسی مناظر طبیعت یا بناها همراه با ستارگان کهکشان راه شیری با صورفلکی ماه و سیارات می‌توان استفاده نمود. 

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی