آیا ممکن است دو سیاه‌چاله در نزدیکی هم قرار بگیرند؟ آیا با یکدیگر برخورد می‌کنند؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

دکتر فیزیک نظری از موسسه‌ی فناوری ماساچوست - استاد فیزیک و نجوم دانشگاه کلمبیا٬ پژوهش‌گر عالم اولیه و سیاه‌چاله‌ها

برخورد دو سیاه‌چاله در مرکز دو کهکشان

احتمال این‌که دو سیاه‌چاله در کنار هم قرار بگیرند وجود دارد، اما این حالت در آن‌ها پایدار نیست. سیاه‌چاله‌ها ممکن است با یکدیگر بیامیزند٬ برخورد کنند و به یک سیاه‌چاله‌‌ی بزرگ‌تر (با جرم بیشتر) تبدیل شوند. در صورتی که دو سیاه‌چاله‌ای که به هم نزدیک هستند بر اثر تعامل گرانشی که بین آن‌ها وجود دارد موقتاً شروع به دور شدن از یکدیگر کنند٬ یا این‌که در مداری به دور مرکز جرم مشترکشان به گردش دربیایند، باز هم نتیجه یکسان است و سرانجامشان این خواهد بود که در یکدیگر فرو خواهند رفت.

 

افزونه از کانوت:
استفن هاوکینگ در سال ۱۹۷۱ نشان داد که در شرایط عام، مجموع مساحت افق‌های رویداد در مجموعه‌ای از سیاه‌چاله‌های کلاسک هرگز کاهش نمی‌یابد حتی اگر این سیاه‌چاله‌ها با هم برخورد کنند و در هم ادغام شوند. این نتیجه را اکنون به نام قانون دوم مکانیک سیاه‌چاله‌ها می‌شناسند که شباهت به قانون دوم ترمودینامیک دارد.

منبع:
مقاله‌ی (PDF) ترمودینامیک سیاه‌چاله‌ها
http://cosmos.asu.edu/publications/papers/ThermodynamicTheoryofBlackHoles%2034.pdf

برای دریافت اطلاعات بیشتر:

ترمودینامیک سیاه‌چاله‌ها در ویکی‌پدیا

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole_thermodynamics

  • این که تصور عام براین است که سیاهچاله ها به محض نزدیک شدن به همدیگر در هم فرو می ریزند یا هرچیزی را در خود جذب و نابود می کنند از نظر علمی کاملا اشتباه است.

  • may we have some miss understanding about gravity field of black hole.

  • وقتیکه یک ستاره به کمال میرسد تبدیل به سیاه چاله میشود
    وقتی که همان سیاه چاله به جمال رسید سیاه چاله دیگر می بلعد
    این قانون کیهان است….مگر نه

  • مهران

    به این ترتیب و طبق قانون ۲ و ۳ مکانیک سیلهچاله و طبق رابطه S=PAKc^3/2hG آیا در نهایت دنیای ما به ۱ ابر ابر ابر سیاهچاله تبدیل میشه!؟ شما نهایت دنیای ما رو چطور میبینی؟ سوال ۲ اینه که سیاهچاله ها طبق فورمول دارای آنتروپی میباشند که منجر به نوعی بینظمی شده که اون باعث تولید نوعی انرژی میشه.. این انرژی ربطی به انرژی تاریک دارد؟ سوال ۳ اینه که آنتروپی باعث میشه چگالی رو به افزایش باشه پس سیاهچاله های کوچک و چگال رو به سیاهچاله های بزرگ و با چگالی کمتر میبرن… خوب در نهایت آیا سیاه چاله ها همه به هم میرسن؟؟

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی