آیا غذایی که در مریخ یا ماه بماند فاسد می‌شود؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

کارشناس فناوری فضایی - مدیر وب‌سایت دانش فضایی

فساد مواد غذایی بیشتر مربوط به فعالیت باکتری‌ها و قارچ‌های غذایی است که هوازی هستند. یعنی عمده فساد مواد غذایی در صورت قطع شدن اکسیژن متوقف خواهد شد. این همان حقه‌ای است که در بیشتر بسته‌بندی های مواد غذایی و نمونه‌ی جدید یخچال‌های LG که مجهز به محفظه‌ی خلاء هستند، از آن برای نگه‌داشتن غذا در مدت طولانی استفاده می‌کنند. در ضمن قارچ یا باکتری موجودات جانداری‌اند که اگر درجه‌ی حرارت محیط آن‌ها از حد معینی کم‌تر شود فعالیتشان کند یا حتی متوقف می‌شود. این همان کاری است که یخچال‌ها برای ما می‌کنند. در سطح ماه اگر خورشید مستقیماً به ماده غذایی نتابد دما در حدود ۱۵۰درجه‌ی سانتی‌گراد زیر صفر خواهد بود. در مریخ دما تا ۵ درجه‌ی سانتی‌گراد بیشتر گرم نخواهد شد و بنابراین دما همیشه آن‌قدر پایین است که می‌توان انتظار داشت فساد خیلی خیلی کند پیش برود. از سوی دیگر ماه جوّ ندارد و جوّ مریخ هم اکسیژن ندارد. بنابراین هیچ قارچ یا موجود تک سلولی هوازی نمی‌تواند در آن‌جا به فعالیت خود ادامه دهد. پس شاید جواب این است که اصلاً مواد غذایی فاسد نمی‌شوند.

 اما در نظر داشته باشید که فساد مواد غذایی به حضور قارچ، باکتری یا هر موجود تک سلولی دیگری مربوط است. بنابراین اگر در سطح ماه یا مریخ مواد غذایی پاستوریزه شده را رها کنیم، یعنی مواد غذایی که هیچ میکروب، باکتری یا قارچی در آن وجود ندارد، هیچ‌گاه فاسد نخواهند شد. چون در ماه یا مریخ هیچ جانداری و از جمله میکروب‌ها و باکتری‌ها وجود ندارند (حداقل تا الان ما نمی‌دانیم که وجود دارند). اما در مورد مواد غذایی پاستوریزه نشده این احتمال وجود دارد که در شرایط خاصی برخی از موجودات زنده‌ی مانده در اعماق توده‌ی غذایی بتوانند تا مدتی به فعالیت خود ادامه داده و بخشی از ماده‌ی غذایی را فاسد کنند.

(تصویر بالا: طرحی خیالی از فضانوردان در مزرعه‌ای مریخی!)

  • محمد

    معمولا مواد غذایی که ما انسان ها مصرف می کنیم دارای مقداری آب می باشند . در صورت قرار دادن مواد غذایی بر روی سطح ماه و مریخ آیا باعث تبخیر آب مواد غذایی میشود ؟ آیا اصولا می شود که غذایی را که تمام آب آن تبخیر شده باشد ، حتی اگر فاسد نشده باشد قابل مصرف می باشد ؟

تمام حقوق این سایت برای © 2017 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی