آیا حقیقت دارد که صداهای کره‌ی زمین در لایه‌ای از جّو جذب و ذخیره می‌شود و از بین نمی‌روند؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

روزنامه‌نگار علمی - مترجم کتاب‌های علمی از جمله راهنمای عملی اخترشناسی

sound wave

برای پاسخ به این پرسش باید در ابتدا توجه کرد که ماهیت صدا و یا صوت چیست؟ صدا نوعی موج مکانیکی است که به واسطه‌ی یک محیط واسط منتقل می‌شود. صدا در خلاء قابلیت انتقال ندارد به دلیل اینکه محیط میانه‌ای برای انتقال آن وجود ندارد (چگالی محیط خارج از جّو عملاً آن قدر رقیق است که محیط واسط برای امواج مکانیکی صوت به شمار نمی‌رود)

علت اینکه ما می‌توانیم صدا‎‌ها را بشنویم به این مساله برمی‌گردد که این امواج پرده‌ی گوش ما را به لرزش در آورده و سیگنال‌هایی را به مغز ما ارسال می‌کند. توانایی شنیداری ما بین فرکانس ۲۰ هرتز تا ۲۰ کیلو هرتز قرار دارد که البته این مقادیر حدی دقیق نیست و ممکن است در افراد مختلف مقدار اندکی متفاوت باشد.

هر موج صوتی مانند هر موج مکانیکی دیگر دارای انرژی ابتدایی است اما به واسطه‌ی اینکه این موج باید در محیط حرکت کند مولکول‌های محیط را به ارتعاش در می‌آورد و در نهایت در فرآیندی که به جذب انرژی معروف است انرژی خود را از دست می‌دهد و حرارت تولید می‌کند و طول‌موج آن کاهش پیدا می‌کند. مقدار این جذب به محیطی که صوت در آن منتشر می‌شود بستگی دارد و در شرایط مطلوب ممکن است یک موج پیش از آن‌که به طور کامل جذب شود کیلومترها سفر کند. کاهش دامنه موج در اثر این فرآیند نیز به شکل خطی نیست.  

در نهایت امواج کم دامنه شده در جّو زمین به شکل ارتعاشات خفیف جذب می‌شوند و به صورت‎‌های دیگر انرژی به ویژه گرما تبدیل می‌شود و اطلاعات آن یعنی طول موج و دامنه (که نوع صدا را تعیین می‌کنند) هم از بین می‌رود و امکان بازسازی آن وجود ندارد.

 • حسین

  سلام.من که چیزی نفهمیدم.اگه کمی ساده تر و روان تر مینوشتی بهتر بود

 • فرزاد

  جناب آقای حسین:

  ببینید قضیه خیلی‌ سادست‌. صوت یه موج هست که انرژی داره پس وقتی‌ این موج به پردهٔ گوش شما برخورد کنه انرژیش رو به پرده منتقل می‌کنه و اون رو به ارتعاش در میاره و در نهایت این ارتعاش از طریق سیستم عصبی به مغز منتقل شده و تبدیل به دادهٔ ذهنی‌ می‌شه و شما اون صدا رو درک می‌کنید.
  حالا فرض کنید این موج به مولکول‌های جوّ زمین برخورد کنه خوب در اثر برخورد‌های متوالی انرژی موج صوتی به مولکول‌ها منتقل می‌شه و در نهایت اثری از موج صوتی باقی‌ نخواهد موند.
  این فرایند برگشتی‌ نداره یعنی‌ نمی‌شه دوباره این انرژی رو از مولکول جو گرفت و به صوت تبدیل کرد حداقل تا به حالا نتونستن.
  موفق باشید

 • ذبی

  سلام. چند سال قبل مطلبی را درکتاب ” دوحرف” نوشته آقای مسعود بهنود مطالعه کردم به نام نخستین صدا . که اشاره به تحقیقی میکرد که دانشمندان فرانسوی به دنبال باز یابی صداهای گذشته هستند و ظاهراً به نتایجی هم رسیده اند . در یک مطلب دیگری هم خواندم که صدا در بعضی از مواد به طور طبیعی ذخیره می شود مثل نوار مغناطیسی ( بعضی از صخره ها) . واستناد وپایه فرضیه این دانشمندان همان قانون معروف هست که انرژی از بین نمی رود و…… ضمناً چند سال قبل تر هم کوزه ای پیدا شده بود که صدای کوزه گر آن بر روی آن ضبط شده بود….. لطفاًاگر در این موارد مطلبی علمی وجود دارد مطلع نمایید

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی