آیا می‌توانیم با امکانات محدود دانشجویی موشکی طراحی کنیم که حداقل یک کیلومتر بالا برود؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

کارشناس ارشد مهندسی هوافضا، پژوهش‌گر دینامیک پرواز

rocket17طراحی، ساخت، پرتاب و بازیابی راکت کاوش یا Sounding Rocket به عنوان یک پروژه دانشجویی در بسیاری دانشگا‌ه‌های معتبر هوافضا در جهان در قالب مسابقات دانشجویی پیگیری می‌شود و با درگیر کردن دانشجویان در پروژه‌ای با این وسعت موجبات تقویت نگاه سیستمی آن‌ها را در برخورد با مسائل مهندسی فرآهم می‌آورند.

یک راکت کاوش دانشجویی دارای زیرسیستم‌هایی نظیر موتور، بدنه، چتر، الکترونیک و ارسال اطلاعات است. با امکانات دانشجویی موجود در کشور ما و با صرف کمی هزینه و حوصله، ساختن سازه، سیستم الکترونیک و تله‌متری داده و نهایتاً دوختن چتر مناسب امکان‌پذیر است. اما دسترسی به سوخت جامد موشک و چاشنی‌های انفجاری مورد نیاز برای اعمال فرامین پیروتکنیک (بر اساس اطلاعات نگارنده) به راحتی امکان‌پذیر نیست. از سوی دیگر میدان تست چنین راکتی باید دارای امکانات و ملاحظات ایمنی مورد نیاز باشد و استفاده از چنین میادینی در کشور هماهنگی با سازمان‌های مرتبط با این حوزه را طلب می‌کند.

اگر موانعی از قبیل آن‌چه در بالا اشاره شد با هماهنگی بین دانشگاه و مراجع ذی‌صلاح رفع شود، پاسخ پرسش شما مثبت است. در صورت در اختیار داشتن امکاناتی نظیر سوخت جامد و چاشنی‌های مورد نیاز و البته اجازه تست پروازی، دانش فنی دانشجویان سال آخر مهندسی هوافضا و مهندسی برق برای به انجام رساندن چنین پروژه کافی خواهد بود.

مطالعه‌ی بیشتر:

اطلاعیه‌ی مربوط به رقابتی که  قرار است در آمریکا برگزار شود را این‌جا ببینید.

گزارش رقابت دیگری که سال گذشته در دانشگاه رایرسون در کانادا برگزار شد را نیز این‌جا بخوانید.

  • morteza

    رفتار مکانیکی بدنه موتور موشک در برگشت به جو زمین چگونه است

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی