آیا در همه‌جای دنیا این‌طور است که در رادیو و تلویزیون این‌قدر کم برنامه درباره‌ی نجوم درست می‌کنند یا این‌که ما کمبود متخصص داریم؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

تهیه کننده و کارگردان برنامه‌های علمی تلویزیونی - منجم آماتور

تعداد برنامه‌های تلویزیونی نجومی ثابت در دنیا زیاد نیست. شاید بارزترین مثال برای چنین برنامه‌ای «آسمان در شب» شبکه‌ی بی‌بی‌سی باشد که بیش از پنجاه سال است که پخش می‌شود. اما تعداد مستند‌های نجومی در شبکه‌های معتبر تلویزیونی کم نیست. بی‌بی‌سی، دیسکاوری و نشنال جوگرافی از جمله مهم‌ترین تولید‌کنندگان این نوع مستند‌های تلویزیونی هستند. سازمان فضایی اروپا و ناسا هم ویدئو‌کست‌های فضایی را بر روی وب‌سایت خود در دسترس علاقه‌مندان قرار می‌دهند. ضمن آن‌که ناسا تی‌وی هم اختصاصاً برای علاقه‌مندان برنامه‌های فضایی شبکه جذاب و پُر محتوایی است.

شکل دیگر برنامه‌های نجومی گزارش‌های خبری در شبکه‌های خبری دنیاست که به تناسب رخدادها مختلف گزارش‌هایی را درباره‌ی این رویداد‌ها تهیه می‌کنند.

مدتی پیش در افغانستان به کوشش یونس بخشی یکی از منجمان آماتور فعّال افغان برنامه با نام آسمان شب آغاز شد ولی مدت زیادی طول نکشید که این چراغ خاموش شد. این خاصیت شبکه‌های خصوصی در همه جای دنیاست. این تعطیلی برای نخستین بار در برنامه‌های نجومی رخ نداده است. شبکه‌های خصوصی تلویزیونی یک اولویت اصلی دارد و آن میزان بینندگان است. میزان تماشاگران  است که میزان ورودی تبلیغات را معین می‌کند. حقیقت این است که تماشاگران  برنامه‌ای نجومی در مقایسه با برنامه‌ای تفریحی و یا شوی تلویزیونی موسیقی بسیار کم‌تر است بنابراین بر اساس این اصل کلی،  رغبت کم‌تری برای تولید برنامه‌های علمی ترکیبی وجود دارد. گرچه در این بین استثناهایی هم وجود دارد.

در ایران  به دو دلیل اصلی وضعیت کاملاً متفاوت است . نخست این‌که رادیو و تلویزیون خصوصی نیست. دوم آن‌که خیلی از اشکال برنامه‌های تلویزیونی در دنیا به دلیل ارزش‌گذاری‌هایی که صداوسیما به آن پایبند است در تلویزیون ایران قابل تولید نیست. به همین علت در رادیو و تلویزیون ایران می‌توان انتظار داشته باشیم که تهیه و تولید برنامه‌های علمی موفق بیشتر باشد در صورتی‌که چنین نیست. با جست‌‌وجویی گذرا در برنامه‌های تلویزیونی دنیا درمی‌یابیم که برنامه‌ی تلویزیونی آسمان شب یکی از چند برنامه‌ی ثابت نجومی جهان است. چنان‌چه گفته شد برنامه‌ی پُرقدمت آسمان در شب بی‌بی‌سی به دلیل دولتی بودن تلویزیون تولید‌کننده‌ی آن همچنان پابرجاست. مقایسه‌ی برنامه‌ی آسمان شب با آن خیلی آسان نیست زیرا «آسمان در شب» در فضای یکی از معتبرترین شبکه‌های حرفه‌ای تلویزیونی دنیا تولید می‌شود و برنامه‌ی «آسمان شب» در یکی از شبکه‌های تلویزیون داخلی. گرچه انتظار تماشاگران آسمان شب برای ساعت پخش منظم، تکرار برنامه و جذابیت‌های تصویری آن انتظار عجیب و زیادی نیست.

 • elham star

  فعلا باید قدر همین برنامه‌ اسمان شب را بدانیم. دست اقای صفاریانپور درد نکنه و خداکنه که دیگه تعطیل نشه

 • شقايق

  خیلی عالی بود. ممنون

 • مریم

  دستان درد نکنه آقای صفاریان پور . امیدوارم آسمان شب هم ۵۰ ساله شود. موفق باشید.

 • مریم

  در ضمن از دستاندرکاران این سایت کانوت هم تشکر می کنم. مطلبتان خیلی خوب و پر بار است.

 • يك اخترشناس

  شاید یک روزی هم به آقای صفاریان پور بگوییم پاتریک مور ایران

  • MJ

   tavahom zadi akhtarNashnas, avaz dohol az door khosh ast

 • دب اكبر

  دوستان، بهتر است در این نظر دادن ها به جای آقای صفاریانپور بگوییم آقایان صفاریانپور چون برادر ایشان هم زحمت بسیاری برای این برنامه ها می کشند

  • ستاره

   بله درسته آقای فواد صفاریان پور هم زیاد زحمت میکشن برای این برنامه اما خوب چون سیاوش مجریه و بیشتر دیده میشه خوب شناخته تره.دست هردوتاشون درد نکنه از هر دوی این برادر تشکر میکنیم. و امیدوارم این برنامه همچنان ادامه پیدا کنه و ایشاالله که از ۵۰ سال هم بگذره.

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی