آیا در شرایطی می‌شود مریخ را به اندازه‌ی ماه کامل در آسمان دید؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

نویسنده و مترجم آثار علمی،‌ مدرس نجوم

0

اول بگذارید بهترین شرایط ممکن را برای رصد مریخ بررسی کنیم. زمین و مریخ، هر دو در مداری که دارند به دور خورشید می‌گردند بنابراین مکان آن‌ها نسبت به هم دائماً تغییر می‌کند. در این حرکت‌ها، گاهی پیش می‌آید که مریخ در موقعیتی قرار می‌گیرد که به آن «مقابله» می‌گویند. در این شرایط از دید ناظر زمینی، مریخ زاویه‌ای ۱۸۰ درجه‌ای با خورشید دارد. در هنگام مقابله، مریخ را بهتر از هر زمان دیگر می‌توان رصد کرد. مقابله‌ی مریخ تقریباً هر ۲۶ ماه (۷۸۰ روز) یک‌بار رخ می‌دهد بنابراین تقریباً هر ۲ سال یک‌بار وضعیت مریخ برای رصد مناسب‌تر می‌شود. مقابله‌ی بعدی مریخ در فروردین ۱۳۹۳ رخ خواهد داد.

2اما خود مقابله‌ها هم خوب و بد دارند. از آن‌جایی که مدار مریخ بیضی است در هر مقابله، فاصله‌ی آن از زمین متفاوت می‌شود؛ گاهی نزدیک‌تر است و گاهی دورتر. حالت ایده‌آل برای رصد مریخ این است که در زمانی که مقابله رخ می‌دهد، مریخ کم‌ترین فاصله را از زمین داشته باشد. به این شرایط «مقابله‌ی مطلوب» می‌گویند. در این حالت فاصله‌ی بین زمین و مریخ به حدود ۵۵ میلیون کیلومتر می‌رسد و بیشترین درخشندگی را در آسمان خواهد داشت. پس اگر بخواهیم مریخ را در بزرگ‌ترین اندازه‌اش ببینیم باید آن را در یکی از مقابله‌های مطلوبش رصد کنیم. متأسفانه کم‌ترین فاصله بین دو مقابله‌ی مطلوب مریخ ۱۵ سال است.

حالا بگذارید ببینیم آیا در مقابله‌های مطلوب می‌توانیم مریخ را به اندازه‌ی ماه ببینیم یا نه. وقتی مریخ به نزدیک‌ترین فاصله از زمین می‌رسد قطر ظاهری آن ۵۱/۱ ثانیه‌ی قوسی می‌شود. این قطر ظاهری تقریباً معادل دیدن یک بشقاب غذاخوری معمولی (اما نورانی) از فاصله‌ی تقریباً یک کیلومتری است. مریخ در این شرایط در آسمان درخشان‌تر از هر ستاره‌ی دیگری (حتی شباهنگ) از قدر ۳- می‌درخشد. اما درخشندگی آن هرگز با ماه قابل مقایسه نخواهد بود و حتی از سیاره‌ی زهره کم‌نورتر است. در این شرایط می‌توانیم مریخ را با تلسکوپ‌های آماتوری کوچک به شکل قرصی سرخ‌رنگ (و کوچک) با چند عارضه‌ی مشخص ببینیم، اما با چشم غیرمسلح تنها چیزی که از مریخ دیده می‌شود «ستاره‌»ای پرنور با رنگی مایل به سرخ است.

2-2این اشکال در بسیاری از مردم و به‌ویژه رسانه‌ها وجود دارد که خواسته‌های ذهنی خود را به شکل واقعیت بیان می‌کنند و در این راه از به کار بردن اغراق و بزرگ‌نمایی کوتاهی نمی‌کنند. به همین علت است که در هر ۲۶ ماه یک‌بار با رسیدن مریخ به نزدیکی وضعیت مقابله، ای‌میل‌ها و شایعه‌ها درباره‌ی امکان دیده شدن مریخ به اندازه‌ی ماه کامل قوت می‌گیرد و هر بار گروهی برای رسیدن تاریخ موعود لحظه‌شماری می‌کنند و کارشناسان‌ علمی – از جمله اهالی کانوت – مجبورند برای خنثی کردن این شایعه‌ها کلی انرژی بگذارند. فردای روز موعود، این شایعه هم می‌رود کنار تاریک شدن زمین و دیده‌شدن لوگوی پپسی در ماه، با این تفاوت که این یکی به‌طور دوره‌ای تکرار می‌شود.

البته اگر بخواهم پاسخ دقیقی به پرسش «آیا در شرایطی می‌شود مریخ را به اندازه‌ی ماه کامل در آسمان دید؟» بدهم باید بگویم: بله می‌شود؛ اما نه از روی زمین. برای این کار باید به مریخ نزدیک بشویم. از جایی که کم‌تر از حدود ۸۰۰ هزار کیلومتر از مریخ فاصله داشته باشد می‌توانیم آن را به اندازه‌ای که ماه کامل را از روی زمین در آسمان می‌بینیم مشاهده کنیم.

cartoon

 • كتايون

  ممنون از این که جواب سوالم را اینقدر زود و کامل دادید.

  • اکبری

   باهاتون موافقم

 • اميرعلي

  چقدر عالی. از خود جواب بهتر، کاریکاتور آخرش بود. ممنون از شما

 • حمید

  امیدوارم با این جواب کمی از شایعات کاسته شه

 • اکبری

  پاسخ کامل و جامعی بود ممنون

 • هلیا

  نوع نگارش‌تون بسیار عالی بود و برای افرادی مانند من که زیاد حرفه‌ای نیستیم کاملا قابل فهم بود. ممنونم از جواب کامل و شیواتون
  (حالا دیگه نگران سقف خونمون نیستم)

  • منم همینطور………..

 • نپتون

  ممنون از پاسخ خوبتون. اما یه سوال برام پیش اومده که پس چرا در عکس بالای مریخ اندازه‌ی ماه دیده میشه ؟ آیا این عکس با فتوشاپ درست شده؟

  • كانوت

   گمان ما بر این بود که عکس ابتدای این مطلب نیازی به توضیح ندارد و مونتاژ بودن آن کاملاً آشکار است. به هر حال برای این‌که خیال شما هم آسوه‌تر شود تأکید می‌کنیم که این عکس ساختگی است.

 • خیلی ممنون به خاطر این مطلب عالیتون.من عاشق فضا هستم و خیلی دلم میخواست بتونم مریخ رو رصد کنم.ممنونم که زمانش رو نوشتین زمان دقیقش رو میشه تشخیص داد دیگه؟
  راستی چندتا سوال داشتم:
  با دوربین های معمولی میشه مریخ رو دید؟
  مریخ وقتی دیده میشه رنگ متمایل به قرمز رو داره؟
  و مهمترینش که مریخ رو چقدر میشه تو آسمون دید یعنی صبح دیده میشه یا میشه از همه جای دنیا دیدش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی