آیا تلسکوپ را گالیله اختراع کرد؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

روزنامه‌نگار علمی - مترجم کتاب‌های علمی از جمله راهنمای عملی اخترشناسی

edss

تلسکوپ‌های اولیه به طور ساده از قرار دادن دو عدسی در دو سوی یک لوله میان تهی ساخته شده بودند. رد چنین عدسی‌هایی را می‌توان تا حدود سال ۱۳۵۰ میلادی پی گرفت اما نخستین باری که مدرکی از ساخت تلسکوپ برای دیدن مناظر دور دست داریم به سال ۱۶۰۸ باز می‌گردد. در این سال هانس لیپرشی عینک ساز هلندی – آلمانی با قرار دادن دو عدسی در دو طرف یک لوله نخستین تلسکوپ را ساخت. داستان‌های مختلفی درباره‌ی این اختراع وجود دارد. یکی از آن‌ها به این موضوع اشاره می‌کند که او از دیدن بازی کودکان با عدسی‌های متوجه این ایده شده است.

او در دوم اکتبر ۱۶۰۸ درخواست ثبت اختراع تلسکوپ را مطرح کرد اما به دلیل این‌که در فاصله‌ی تایید این طرح ادعاهای دیگری نیز از سوی افراد دیگری مطرح شد این اختراع رسماً به نام او به ثبت نرسید. یکی دیگر از افرادی که امکان دارد مخترع اولیه تلسکوپ باشد زاخاری جانسن است. او هم دوره و رقیب کاری لیپرشی به شمار می‌رفت و گفته می‌شود توانسته است تا پیش از سال ۱۶۰۰ تلسکوپ را اختراع کند اما هیچ سندی در این باره وجود ندارد. بدین ترتیب قدیمی‌ترین سندی که از ساخت ابزاری با قابلیت بزرگ‌نمایی مناظر وجود دارد به لیپرشی مربوط می‌شود.

اما هیچ کدام از این موارد مربوط به استفاده‌ی نجومی از تلسکوپ نبود. نخستین استفاده‌ی نجومی از این دوربین تازه به طور عمومی به گالیله نسبت داده می‌شود اما تحقیقات جدید این امکان را مطرح کرده است که ممکن است چند ماهی قبل از گالیله و در ۲۶ جولای ۱۶۰۹ ستاره‌شناسی انگلیسی به نام توماس هریوت ماه را با کمک تلسکوپ کوچکی رصد کرده باشد و طرحی از این رصد خود نیز رسم کرده باشد.

گالیله در تابستان همان سال رصدهایی از اجرام سماوی با تلسکوپی که ساخته بود انجام داد و همچنین رصدی برای مقامات شهر برگزار کرد که نخستین نمایش عمومی و معرفی عملی تلسکوپ نجومی به شمار می‌رود. او تلسکوپش را تا اکتبر همان سال بهینه‌سازی کرد و موفق شد تلسکوپی با بزرگ‌نمایی ۲۰ برابر بسازد و با آن به رصد ماه، اهله‌ی زهره، اقمار مشتری و لکه‌های خورشید بپردازد. این رصدها آغازی بر عصر جدید ستاره‌شناسی و ورود تلسکوپ‌های نجومی به دنیای اکتشافات علمی بود.

مطالعه‌ی بیشتر:

پاورپوینتی که در سال جهانی نجوم در این‌باره منتشر شد را از این‌جا دریافت کنید.

پنج واقعیت درباره‌ی گالیه

  • شقايق

    ممنون از آقای ناظمی گل! دست کانوت هم درد نکنه.

  • سارا

    جالب بود من فکر می کردم مخترع تلسکوپ گالیله است

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی