آیا با دوربین‌های کامپکت می‌توانیم عکس نجومی (حتی از ماه) بگیریم؟ با چه روشی؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

عکاس نجومی و طبیعت، منجم آماتور

تصویر۱: راه شیری و صورت فلکی قوس – دوربین Canon G5 – ۱۵ ثانیه، دیافراگم ۲، حساسیت ۴۰۰

برای عکاسی از اعماق آسمان به دوربینی نیاز داریم که قابلیت تعویض لنز داشته باشد و علاوه بر آن بتوانیم نوردهی طولانی انجام دهیم که دوربین‌های کامپکت هیچکدام را ندارند. بنابراین برای این کار مناسب نیستند. اما اگر قصد عکاسی از مناظر شب دارید از مدل‌هایی که قابلیت تنظیم به صورت دستی دارند (Manual Mode) می‌توانید استفاده کنید اما نباید انتظار عکس‌های خیلی عالی داشته باشید زیرا دوربین‌های کامپکت سنسور یا همان بخش حساس به نور (معادل فیلم در دوربین‌های آنالوگ) کوچکی دارند که باعث می‌شود کیفیت بسیار پایین‌تری نسبت به دوربین‌های حرفه‌ای داشته باشند و در کل توصیه می‌شود از دوربین‌های SLR استفاده کنید. ولی اگر فعلاً قصد دارید با همین دوربین‌ها عکاسی کنید بهتر است دوربینی تهیه کنید که بتواند حداقل ۱۵ تا ۳۰ ثانیه نوردهی کند و نسبت کانونی (دیافراگم) کمی داشته باشد. مثلاً ۲ یا ۳٫ اگر دوربین قابلبت ذخیره عکس به صورت خام (RAW) داشته باشد خیلی بهتر است. با این شرایط می‌توانید عکس‌هایی مانند عکس‌های (۱ و ۲) بگیرید که قطعاً با عکس‌های حرفه‌ای قابل مقایسه نیستند.

تصویر۲:شهاب برساوشی و صورت فلکی ذات الکرسی – دوربین Canon G5 – ۱۵ ثانیه، دیافراگم ۲، حساسیت ۴۰۰

اما بهترین کاربرد برای دوربین‌های کامپکت عکاسی از ماه و سیارات است. برای این نوع عکاسی معمولاً سنسور بزرگ نیاز نیست و فقط به دوربینی نیاز داریم که قابلیت فیلم‌برداری داشته باشد. زیرا برای عکاسی از جزئیات ماه و سیارات به بزرگ‌نمایی بالا نیاز داریم و در بزرگ‌نمایی بالا اثر آشفتگی جوّ بسیار زیاد دیده می‌شود و عکس را مانند تصویری که روی آب افتاده محو می‌کند. برای همین از سیارات فیلم می‌گیریم و بعد با نرم‌افزاری مانند Registax که یکی از بهترین‌ها برای این کار است فیلم را که شامل صدها عکس است تحلیل می‌کنیم و فریم‌هایی که جزئیات بیشتری دارند جدا می‌کنیم و سپس فریم‌های خوب با هم ترکیب شده و یک عکس با کیفیت بدست می‌آوریم. (عکس ۳)

تصویر۳:سیاره زحل و سه قمر آن – وب کم فیلیپس

حتی با یک وب‌کم می‌توانید عکس‌های بسیار خوبی از ماه و سیارات بگیرید. برای این کار به ابزاری به نام Universal Adaptor نیاز دارید. این ابزار از یک طرف به چشمی تلسکوپ و از طرف دیگر به دوربین متصل می‌شود و دوربین را روی چشمی ثابت می‌کند. حالا کافیست بعد از تنظیم فوکوس برای مدت کوتاهی مثلا ۳۰ ثانیه یا ۱ دقیقه از یک سیاره فیلم‌برداری کنید و باقی کار را به Registax بسپارید. در ضمن این نرم افزار را می‌توانید رایگان از اینترنت دریافت کنید.

 • احمد رضا

  دست آقای صفری درد نکنه و ممنون از سایت خیلی جالبتان موفق باشین.

 • اخترشناس جوان

  چه عجب بالاخره به موضوع عکاسی نجومی پرداختید. لطفاً از آقای امین تفرشی (بابک) هم درباره عکاسی سوال کنید. البته اگر پاسخگو باشند.

  • كانوت

   از این‌که به پرسش‌ها و پاسخ‌ها توجه می‌کنید سپاسگزاریم. البته پیش از این هم پرسشی در زمینه‌ی عکاسی نجومی داشتیم که آقای تونچ تزل (عکاس ترکیه‌ای) به آن پاسخ دادند، اما از آن‌جایی که پرسش‌ها را بازدیدکنندگان سایت ثبت می‌کنند، انتخاب موضوع آن از اختیار ما خارج است. شما هم اگر پرسشی در ذهن دارید بهتر است آن را ثبت کنید تا ما به دنبال پاسخ آن به سراغ کارشناسان متخصص برویم. آقای بابک امین‌تفرشی هم تا چند روز دیگر به مجموع کارشناسان پاسخ‌دهنده در کانوت خواهند پیوست و به پرسش‌های شما پاسخ خواهند داد.

 • امین

  به نظر من آدم با دوربین کامپکت عکاسی نجومی نکنه سنگین تر چون بدتر ناامید می شه ولی درمورد وبکم به نظر می آید بهتره باید امتحان کرد و دید

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی