آیا اگر به کهکشانی (مثلاً آندرومدا) نزدیک شویم، می‌توانیم منظره‌ای مانند بهترین عکس‌های گرفته شده از آن ببینیم؟

پاسخ اختصاصی به کانوت:

روزنامه‌نگار علمی - مترجم کتاب‌های علمی از جمله راهنمای عملی اخترشناسی

654241main1_p1220b3k-673

بر اساس بهترین تخمین‌ها و شبیه‌سازی‌هایی که در حال حاضر و با بررسی داده‌های موجود درباره دو کهکشان آندرومدا و راه شیری ارائه شده‌اند، حدود ۴ میلیارد سال دیگر دو کهکشان بزرگ راه شیری و آندرومدا با هم برخورد می‌کنند. هر یک از این دو کهکشان اگرچه در بردارنده‌ی میلیاردها ستاره هستند اما احتمال اینکه در فرایند این برخورد مستقیم، ستاره‌های زیادی به هم برخورد کنند بسیار اندک است و علت این امر هم به فواصل بسیار زیاد میان ستاره‌ها در کهکشان از یکدیگر برمی‌گردد. برخی از افراد برای توصیف چنین برخوردی از مثال «عبور دو روح از میان یکدیگر» استفاده می‌کنند بدین معنی که عبور دو کهکشان تاثیر چندانی بر سرنوشی مستقیم ستاره‌ها ندارد.

البته هیچ یک از این دو کهکشان دیگر به شکل قبلی باقی نخواهد ماند. در جریان این برخورد دو کهکشان در هم ترکیب می‌شوند و تعداد  زیادی از ستاره‌های هر یک از آنها ممکن است به فضای میان کهکشانی پرتاب شوند. اما درباره‌ی آنچه ما از روی زمین می‌بینیم، اگر در آن زمان اصولاً بتوانید روی زمین جای مناسبی برای تماشای آسمان پیدا کنید (خورشیدی در حدود ۴ میلیارد سال دیگر به هیدروژن سوزی خود خاتمه می‌دهد و وارد فرایند پایان عمر خود می‌شود) نمایی شگفت‌انگیز و درخشان در آسمان مشاهده خواهید کرد. جایی که کهکشان آندرومدا با بخش اصلی نوار راه کهکشان در هم آمیخته و آن را از شکل رایج خود خارج کرده است. البته بسیار پیش‌تر از این تاریخ می‌توان کهکشان آندرومدا را با ابعادی بزرگ‌تر و درخشان در آسمان دید.

علت اینکه از پشت چشمی تلسکوپ اجرام عمق آسمان نظیر کهکشان‌ها و سحابی‌ها را خاکستری می‌بینیم به درخشش پایین این اجرام برمی‌گردد و ماهیت چشم ما که در نور پایین و برای اینکه بتواند از حداکثر قدرت و توانایی جذب نور خود استفاده کند از بخشی از سلول‌های چشم استفاده می‌کند که در برابر نور حساس اما کوررنگ هستند. با وجود این در آسمان شب هم همه اجرام خاکستری نیستند. ستاره‌ها و سیارات را می‌توانید به شکل رنگی تشخیص دهید و اگر ابزارهای بزرگ در اختیار داشته باشید برخی از اجرام غیرستاره‌ای رگه‌هایی از رنگ سبز را از خود نشان می‌دهند. اما زمانی که کهکشانی مانند آندورمدا به ما نزدیک می‌شود درخشش ظاهری آن به حدی برای ناظر روی زمین افزایش می‌یابد که به خوبی می‌توان بخشی از ستاره‌های آن را به شکل رنگی تشخیص داد و یا نواحی آن را با رنگ شیری مشخص کرد. انتظاری که در این مرحله پیش از برخورد باید از منظره‌ی آندرومدا داشته باشید چیزی شبیه راه کهکشان (البته در شمایل کهکشانی کامل ) است که به مرور زمان درخشان‌تر و واضح‌تر می‌شود.

تصویر پایین شبیه‌سازی وضعیت راه شیری و آندرومدا را از دید ناظری روی زمین نشان می‌دهد. نخستین تصویر (بالا سمت چپ) وضعیت امروز این دو است و آخرین نما (پایین سمت راست) مربوط به ۷ میلیارد سال بعد و یا حدود ۳ میلیارد سال پس از برخورد است .

download

مطالعه‌ی بیشتر

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توایند این منبع را نیز مطالعه کنید.

 • به نظر می آد نتیجه حاصل یک elliptical galaxy باشه، چه حیف، دیگه از زیبایی خیره کننده spiral arm در آسمان خیری نخواهد بود

 • لادن

  وای، اگه آندرومدا خیلی به ما نزدیک بود چه منظره‌ای توی آسمون می‌دیدیم!

 • بهزاد

  با سلام

  . به نظرم پاسخ داده شده، درعین حالی که بسیار جالب و آموزنده است، ارتباطی با موضوع سئوال نداشته است. به نظرم منظور سئوال کننده(و اینجانب، وقتی سئوال را برای اولین بار خواندم) این است که اگر بر فرض ناظری سوار بر یک سفینه به کهکشان آندرو مدا سفر کند، آیا در فاصله ای نزدیک و با چشم غیر مسلح، همین تصاویری که با تلسکوپها گرفته شده اند، را می بیند. چیزی مانند سواد شهرها در شب.

  • ستاره

   با نظر بهزاد کاملا موافقم منم همینطوری فکر میکنم و سوالم همینه اگه میشه به این سوال پاسخ بدید
   ممنون

 • محمد

  خیلی جالب بود

 • PANIZ

  خیلی جالب بود.خیلی ممنون از سایت خوبتون.:-))

تمام حقوق این سایت برای © 2018 پرسش و پاسخ محفوظ است. خدمتی از کانون نگارش و ترجمه کانوت
قدرت گرفته از وردپرس فارسی